wave5 used truck header

Co musisz wiedzieć przed zakupem używanego pojazdu ciężarowego

Opublikowano dnia 29 września 2022 - 2 minuty czytania

Zakup używanego pojazdu ciężarowego może być czasochłonny i stanowić wyzwanie. Gdzie zacząć? Na co uważać? Zwróciliśmy się po kilka porad eksperta do Heike Dietrich – która jako kierownik ds. sprzedaży pojazdów używanych firmy MAN w Niemczech zna się trochę na rzeczach, które warto wiedzieć, gdy chcemy dać dobrej ciężarówce drugie życie.

wave5 used truck img1

Heike Dietrich, Kierownik ds. sprzedaży pojazdów używanych firmy MAN w Niemczech

tips po blue 1

Kupuj od zaufanego źródła

Unikniesz sporych kłopotów i bólu głowy, jeśli kupisz ciężarówkę od producenta OEM gwarantującego jakość i ze znakiem jakości, takiego jak MAN. Niech eksperci zajmą się wszystkimi kontrolami – Ty musisz tylko dobrać specyfikację! Używane ciężarówki MAN są najwyższej jakości, certyfikowane i z obszerną gwarancją. Na przykład ciężarówki trzygwiazdkowe (CCT: Checked, Certified, Trusted, czyli Sprawdzone, Certyfikowane, Zaufane) spełniają następujące kryteria:

• Pojazd nie starszy niż 4 lata
• Przebieg niższy niż 500.000 km
• Co najmniej 6 mm pozostałego bieżnika
• Gwarancja MAN TopUsed dla układu napędowego
• Rozległe kontrole techniczne przeprowadzone przez ekspertów
• Niedawno wykonane badanie techniczne
• Regeneracja klasy premium, w tym wszelkie potrzebne naprawy i serwis

tips po blue 1

Przygotuj ciężarówkę do jazdy

  • Jeśli zdecydujesz się nie kupować certyfikowanego pojazdu, będziesz musiał przeprowadzić pewne kontrole, zanim będzie on gotowy do jazdy. Koniecznie zweryfikuj następujące:

  • • Uszkodzenia techniczne: sprawdź „mózg” lub system pojazdu, aby przeanalizować potencjalne problemy techniczne za pomocą narzędzia diagnostycznego producenta
    • Uszkodzenia po zużyciu: zużycie elementów takich jak hamulce, naprawy foteli itp.
    • Uszkodzenia po uderzeniach: zadrapania, wgniecenia, inne uszkodzenia na skutek uderzeń
    • Brakujące części: wymień luźne elementy, takie jak klocki hamulcowe i wycieraczki

tips po blue 3

Nie zapominaj o oponach

Unikaj pokusy na zgodę na obniżenie ceny za zużyte opony. Opony wymagają szczególnej uwagi, ponieważ zużyte opony są ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa! To samo ma zastosowanie do doboru opon na podstawie konkretnego przeznaczenia. Zakup pojazdu wyposażonego w szczególny rodzaj opon i używanie go do zupełnie innego celu może prowadzić do rozczarowania, a nawet niebezpieczeństwa! Zanim złożysz podpis pod umową, koniecznie zweryfikuj bieżnik, ciśnienie, rodzaj i ogólny stan opon. Jeśli kupujesz od uznanych producentów, ucieszysz się na wieść, że tacy zawsze gwarantują, że ich pojazdy sprzedawane są ze sprawdzonymi oponami. Na przykład w przypadku swoich pojazdów trzygwiazdkowych, MAN gwarantuje co najmniej 6-milimetrową głębokość bieżnika.

tips po yellow 4

Nie wyrywaj się!

Mówimy to dosyć dosłownie! Pandemia spopularyzowała mało znany trend: wizyty wirtualne. Cała oferta używanych ciężarówek MAN jest dostępna na stronie internetowej firmy. Zatem sporządź listę i obejrzyj nagrania oprowadzające po stronie wewnętrznej i zewnętrznej każdego pojazdu. Pod koniec procesu możesz umówić się na osobistą wizytę końcową lub po prostu poprosić o dostarczenie wybranej ciężarówki. I nie bój się – chronią Cię obowiązujące w całej Europie certyfikaty, szeroka gama gwarancji, umowy serwisowe oraz gwarancja dostępności, jak również usługi cyfrowe.


Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+