truckers health header origine

Jak dbasz o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników w sektorze transportu? Francuski spedytor STTI opowiada, jak sobie z tym radzi

Opublikowano dnia 1 lipca 2022 - 7 minuty czytania

Europejscy interesariusze transportu drogowego nie czekali na pandemię Covid-19, żeby zainteresować się zdrowiem swoich pracowników i zachęcić ich do uprawiania sportu.
Zabierzemy Cię w pobliże miasta Troyes, w północno-wschodniej Francji, gdzie porozmawiamy z
 STTI Transport, założoną w 1972 roku rodzinną firmą, która zatrudnia 120 osób. Od 2009 roku pracownicy spedytora corocznie biorą udział w  korporacyjnym półmaratonie miasta Troyes. Rozmawiamy z Raphaëlem Rotą*, 44-letnim synem założyciela firmy i dyrektorem technicznym**.

health portrait

Raphaël Rota*, Dyrektor techniczny w STTI Transport

5 ćwiczeń które możesz łatwo wykonać w Twojej kabinie

po exercises


Zdrowie i sport jako priorytet dla wszystkich pracowników tej firmy transportowej

„Pamiętajcie, aby pod choinkę poprosić o dobrą parę butów do biegania, aby być gotowym w połowie maja!” mówi z uśmiechem Raphaël Rota do nowych pracowników STTI w dziale administracyjnym.

Zdrowie w ogóle, a sport w szczególności to jeden z głównych obiektów zainteresowania tej firmy transportowej.

Wszystko zaczyna się, gdy nowo zatrudnieni otrzymują broszurę wprowadzającą, która zawiera wskazówki na co dzień i opis najlepszych praktyk dotyczących zachowania formy.

Raphaël szybko opowiada im o korporacyjnym półmaratonie miasta Troyes i zachęca do udziału. „Niektórzy przyjeżdżają w sportowych strojach. Tak więc udział zespołu STTI w wyścigu to dobry początek rozmowy, podczas której możemy się lepiej poznać.” 
 

„Przygotowania do półmaratonu to okazja do porozmawiania o nawykach żywieniowych. Tych, którzy biorą udział, bieganie skłania do stosowania innej diety”.

Raphaël Rota*, dyrektor techniczny STTI 


Dobre samopoczucie i zdrowie w sektorze transportu 

To nadaje ton: w STTI wszyscy pracownicy są zachęcani do uprawiania sportu dla własnego dobra. „Nasze podejście to pomysł wzięcia udziału w wydarzeniu sportowym w miłej i przyjaznej atmosferze. Wynik jest drugorzędny” – podkreśla Raphaël. „Na początku nie byliśmy biegaczami, ale stopniowo się wciągnęliśmy. Ja sam nie pobiegłem za pierwszym razem, gdy firma wzięła udział w półmaratonie. Nadzorowałem wszystko i robiłem zdjęcia. Ale zainteresowało mnie to i w następnym roku dołączyłem do zespołu.”

Co roku (oprócz roku, w którym uniemożliwił to Covid), na miesiąc przed biegiem, uczestnicy rozpoczynają treningi w przerwach na lunch. „Ale są też ludzie, którzy trenują przez cały rok i nawet dołączyli do klubów sportowych odkąd zaczęli biegać w firmowym półmaratonie. Są też prawdziwi biegacze, tacy jak Pierrick, który zawsze biegał” – dodaje Raphaël patrząc na swojego kolegę z biura, który siedzi naprzeciwko. Pierrick śmieje się i kiwa głową.

Oprócz tego corocznego wydarzenia, które w zależności od roku przyciąga około 20 pracowników z wszystkich działów łącznie, w STTI zdrowie stanowi główny obiekt zainteresowania – poprzez promowanie zdrowego stylu życia i diety.

„Przygotowania do półmaratonu to okazja do porozmawiania o nawykach żywieniowych. Tych, którzy biorą udział, bieganie skłania do stosowania innej diety. Innym przypominamy, że aby być zdrowym, należy unikać przejadania się, stosować zrównoważoną dietę, być aktywnym itd.”. 

Zrównoważona dieta dla kierowców pojazdów ciężarowych z koszem owoców i warzyw 

Ponieważ czyny przemawiają głośniej niż słowa, Raphaël zaprasza nas na zewnątrz.

A tam: niespodzianka! Naprzeciwko siedziby firmy znajduje się ogród z trzema szklarniami, drzewami owocowymi i kurnikiem. „Trzy lata temu, aby wspierać naszych pracowników i zachęcać ich do zdrowego odżywiania, mój brat Cyril Rota*** wpadł na pomysł stworzenia tego ekologicznego ogrodu, który prowadzi nasz ogrodnik Mickaël. W szklarniach zastosowano podejście permakulturowe. Około 50 kilogramów owoców i warzyw produkowanych tygodniowo jest oferowanych w systemie koszowym zarezerwowanym wyłącznie dla naszych pracowników”.

Kosze są sprzedawane w piątki, aby kierowcy wracający z trasy mogli skorzystać z systemu. 
 

„Sen jest niezbędny dla zachowania zdrowia! Każdy wie, że kiedy dobrze śpisz, Twój apetyt jest wyregulowany i jesteś w lepszej formie”.

Raphaël Rota*, dyrektor techniczny STTI 


Wszystkie ciężarówki są wyposażone w małe lodówki 

W ramach innej inicjatywy podjętej w celu unikania niezdrowych nawyków żywieniowych pracownicy STTI mają w miejscu pracy dostęp do prawdziwej kuchni z płytami grzejnymi.

Ponadto wszystkie ciężarówki są wyposażone w małe lodówki i nocną klimatyzację. „Mogę zapewnić, że lodówki były szczególnie popularne w zeszłym roku podczas pandemii” – dodaje Raphaël. „A nocna klimatyzacja oznacza, że nasi kierowcy, którzy regularnie dostarczają baseny na południu Francji, gdzie latem temperatury są wysokie, mogą się dobrze wyspać. A sen jest niezbędny dla zachowania zdrowia! Każdy wie, że kiedy dobrze śpisz, Twój apetyt jest wyregulowany i jesteś w lepszej formie”.

 W drodze powrotnej do biura Raphaëla przechodzimy przez warsztat, w którym honorowe miejsce zajmuje wygrany ekspres do kawy. „Tak, to nagroda! Dwa lata temu rzuciłem technikom wyzwanie: jeśli rzucą palenie, zainstalujemy w warsztacie ekspres do kawy”. Jak widać, w STTI wykorzystujemy każdą okazję, aby pomóc pracownikom dbać o zdrowie! 
 

ŹRÓDŁA

*Wywiad z Raphaëlem Rotą przeprowadzony 5 listopada 2021 r.
**Dyrektor techniczny do 31 grudnia 2021 r.
***Cyril Rota, dyrektor generalny STTI Transport 

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+