mag3 roadstories header

Personalizacja opon: co robić, a czego nie robić

Opublikowano dnia 17 października 2021 - 6 minuty czytania

Nie jest tajemnicą, że opony muszą być dostosowane do specyfiki samochodu ciężarowego z technicznego punktu widzenia. Ale pozostawia to też trochę miejsca na to, aby wybrać je pod kątem wyglądu – o ile nie ma to wpływu na bezpieczeństwo i wydajność. Poprosiliśmy Fabiena Marliera*, lidera zespołu ds. rozwoju produktu w firmie Michelin z 20-letnim doświadczeniem, aby opowiedział o tym, co robić a czego nie robić podczas personalizowania opon do samochodów ciężarowych.

 

Posłuchaj podcastu:

mag3 roadstories portrait

  

Fabien Marlier – lider zespołu ds. rozwoju produktu w Michelin

 

 

Światła, kurtyny, nagłośnienie, prace graficzne… Kiedy personalizujesz swój samochód ciężarowy, zależy Ci na komforcie i wyglądzie. A wygląd może mieć znaczenie nawet w przypadku opon, które zakładasz na koła! Czy wiesz, że Michelin ma własny zespół projektowy, który pracuje nad nadaniem oponom odpowiedniego wyglądu – aby pasowały do swojego zadania?
 
Oczywiście rynek transportu ciężarowego jest bardzo racjonalny: nie jest tajemnicą, że kierowcy i właściciele flot oczekują wydajności i opłacalności bardziej niż czegokolwiek innego. Niemniej jednak niektórzy lubią, gdy ich pojazdy wyróżniają się na tle innych. „Klienci mają szeroki wybór rozmiarów opon o określonej charakterystyce w zakresie oporów toczenia i zużycia paliwa. Ale rozmiar opon zmienia również wygląd pojazdu! Pamiętajmy tylko, że priorytetem zawsze musi być dobranie opon zgodnie ze sposobem użytkowania, przebiegiem, specyfikacją pojazdu oraz oczywiście normami i przepisami…” (Fabien)
 
Mówiąc najprościej, przy wyborze opon każdy subiektywny element, który wpływa na wybór, może zostać zakwalifikowany jako personalizacja. Sztuką jest znalezienie równowagi między wydajnością a wyglądem i, jak mówi Fabien, rozróżnienie priorytetów. Dla niego to kwestia dostrojenia.

Solidny wygląd szerokich opon

 Zauważyliście pewnie, że opony z szerokim bieżnikiem są popularne wśród kierowców ciężarówek ze względu na ich „masywny” wygląd. Pierwotnie były przeznaczone do przyczep, ale w latach 90. XX wieku kierowcy zaczęli zakładać je na przednie koła. „Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie był to świetny pomysł… Dlatego marka Michelin zaczęła projektować szerokie opony na przednie koła: łączą one lepszy komfort jazdy, stabilność i dobre osiągi w zakresie bezpieczeństwa.” W rezultacie obecnie dostępny jest duży wybór opon z szerokim bieżnikiem, ale trzeba pamiętać, że są one droższe i cięższe.
 
Opony Antisplash to kolejna pozycja, która jest popularna ze względu na swój wygląd przynajmniej tak samo, jak na swoją funkcjonalność. Jest to wyjątkowa technologia Michelin, której głównym zadaniem jest zmniejszenie wyrzutu wody, gdy pojazd przejeżdża przez kałużę. Jednak te opony są również szersze i wyglądają na bardziej wytrzymałe, co bardzo podoba się niektórym kierowcom. „Kolejną korzyścią, jaką daje ochrona przed rozpryskami, jest to, że pojazd pozostaje mniej zabrudzony, co ułatwia jego utrzymanie w czystości.” 
 
Kolejny sposób na spersonalizowanie kół to zmiana felg. Niezależnie od tego, czy są stalowe, czy aluminiowe, lakierowane czy nie, nie ma to wpływu na opony. Dlatego kierowcy i właściciele pojazdów ciężarowych mają tu pełną swobodę.

Kolory, które nie wpłyną na oponę

Czy można robić, co się chce w zakresie barwienia opon? Prawie. Być może widzieliście to na drodze: w niektórych pojazdach napisy na ściankach opon zostały wyróżnione kolorem. Niektóre opony mają nawet namalowane motywy.

Nie istnieją przepisy, które tego zabraniają, ale Michelin zaleca ostrożność. Dlaczego? Ponieważ z czasem tusz może wnikać w gumę i zmieniać jej właściwości. „Kolorowe opony świetnie nadają się do personalizacji i nadają pojazdowi sportowego wyglądu. Należy jednak podjąć pewne środki ostrożności dotyczące stosowanych produktów: nie powinny zawierać rozpuszczalników i nie powinny być tłuste. Zalecamy stosowanie wyłącznie farb na bazie wody.”
 
To samo dotyczy środków czyszczących używanych do nabłyszczania opon przed pokazami i imprezami: muszą być nieszkodliwe dla opon i najlepiej, jeśli mają nietłuste wykończenie. Czego więc należy używać? Obecnie dostępne są nowe generacje ekologicznych produktów, które sprawią, że koła będą lśniły bez szkody dla planety.
 
Teraz wiecie już wszystko, co potrzebne, aby spersonalizować swoje opony z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa!

 

ŹRÓDŁA

*Wywiad przeprowadzony 16 lipca 2021 r.

 

Co zaliczamy, a czego nie zaliczamy do personalizacji opon


mag3 roadstories memo

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+