header 1

Fakty a fikcja: cała prawda o pogłębianiu bieżnika opon ciężarówek

Opublikowano dnia 11 lutego 2024 - 3 minuty czytania

Aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia, przyjrzyjmy się, dlaczego pogłębianie bieżnika pozwala sprostać wyzwaniom ekonomicznym i środowiskowym większości firm transportowych, w tym operatorom małych flot. Menedżer ds. Danych o wydajności produktów Michelin, Corentin Berger oraz Menedżer Kategorii produktów, Pierre Montel, przekazują nam dalsze spostrzeżenia.

 

Opony wielokrotnego użytku mają ograniczoną żywotność.

fałsz

cta fałsz

Pogłębianie bieżnika może zwiększyć potencjał przebiegu zarówno nowych opon MICHELIN, jak i bieżnikowanych opon MICHELIN Remix® średnio o 25%. Proces pogłębiania bieżnika to kluczowy etap optymalizacji przebiegu opon i wykorzystania ich pełnego potencjału. 

Bieżnikowanie opon do samochodów ciężarowych pomaga uzyskać znaczne oszczędności. W przypadku opon MICHELIN z pierwszego okresu eksploatacji (po osiągnięciu głębokości bieżnika 2-4 mm) i ponownie w przypadku opon MICHELIN Remix, zapewnia ono łączny wzrost przebiegu o 50%.

Cykl życia opony

cykl życia opony - nowa

Dzięki wydłużeniu żywotności nowych opon MICHELIN i bieżnikowanych opon MICHELIN Remix o 25% każda, oszczędzasz jeden bieżnik na każde cztery pogłębienia.

 

Regeneracja opon ciężarówek zapewnia rzeczywiste oszczędności kosztów.

bardzo prawdziwe

bardzo prawdziwe

Niskie opory toczenia opony przez cały okres jej eksploatacji pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym emisję CO2. Pogłębianie bieżnika przeprowadza się, gdy opona ma najniższe opory toczenia, co pozwala zaoszczędzić do 5% zużycia paliwa(1). Pogłębione opony oferują również o 25% dłuższy przebieg w najbardziej oszczędnym stanie.

opór toczenia nowa

opór toczenia nowa

 

Jak łatwo zmierzyć wpływ na flotę?

W Michelin możemy pomóc obliczyć dane takie jak oszczędność surowców, oszczędność paliwa, a tym samym oszczędność CO2, aby zwiększać świadomość korzyści ekonomicznych i środowiskowych wynikających z pogłębiania bieżnika i/lub bieżnikowania opon.

 

 

Pogłębione opony ciężarówek są mniej bezpieczene.

 

fałsz

cta fałsz

Pogłębianie bieżnika polega na nacinaniu nowych rowków w istniejących warstwach gumy bazowej standardowo wbudowanych w opony MICHELIN nowe i Remix, przy użyciu specjalistycznego narzędzia. Zwiększa to głębokość bieżnika opony, dzięki czemu można odzyskać przyczepność i jeździć całkowicie bezpiecznie. Na mokrej nawierzchni przyczepność i trakcja pogłębionej opony poprawiają się o około 10% w porównaniu do tej samej opony w stanie zużytym (2).

 

Mogę pogłębić bieżnik każdej opony ciężarówki.

prawda

cta prawda, ale

Opony MICHELIN nadające się do pogłębiania są oznaczone na boku symbolem „U” lub słowami „REGROOVABLE”. Michelin zaleca pogłębianie bieżnika, gdy pozostało go jeszcze 2-4 mm. Wszystkie opony MICHELIN posiadają otwór do pogłębiania bieżnika w centralnej części wskaźników zużycia bieżnika, aby umożliwić wykonanie pogłębiania wysokiej jakości. Konieczne jest, aby pogłębianie zostało przeprowadzone przez specjalistę zgodnie z naszymi zaleceniami. 

Mimo, że Michelin zaleca pogłębianie bieżnika opon autobusowych i ciężarowych, niektóre kraje nie akceptują stosowania pogłębionych opon na przedniej osi.

 

Monitor the wear indicator of your truck tyre

What a wear indicator looks like ?


Pobierz aplikację MyTechExpert

Pobierz aplikację 1

 

Pogłębianie bieżnika jest dobre dla środowiska.

bardzo prawdziwe

bardzo prawdziwe

Pogłębianie bieżnika wydłuża żywotność opon w ich najbardziej efektywnym pod względem zużycia paliwa stanie. Praktyka pogłębiania oznacza, że można zmniejszyć emisję CO2 nawet o 1,1 kg/100 km na oś(3)

Pogłębianie bieżnika oznacza również mniej odpadów, ponieważ zmniejsza zużycie surowców dzięki wydłużeniu żywotności opony. Ogranicza również emisję cząstek stałych, które są bardziej powszechne w nowych oponach.

 

Pogłębianie bieżnika jest trudne do zorganizowania.

fałsz

cta fałsz

Aby uniknąć przestojów pojazdu podczas regeneracji opon, zalecamy przechowywanie dopasowanych zestawów na składzie w celu zoptymalizowania operacji. Pogłębienie czterech opon zajmuje około 2,5 godziny. Prace te mogą zostać profesjonalnie wykonane przez lokalnego dealera. 

Dla każdej opony dostępne są określone schematy pogłębiania ułatwiające przeprowadzenie operacji. Pogłębianie bieżnika zapewnia dodatkową przyczepność i trakcję, optymalizując potencjał przebiegu opony i zmniejszając zużycie paliwa.

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat opon bieżnikowanych?

Nie daj się zwieść z góry przyjętym założeniom i przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o bieżnikowaniu.

Źródło:

(1) Zmniejszenie zużycia paliwa o 5,6%: wewnętrzne badanie Michelin przeprowadzone w Ladoux (Francja) w maju 2021 r. pod nadzorem DEKRA, porównujące nowe opony MICHELIN X® LINETM ENERGYTM Z2 i D2 315/70 R 22.5 z tymi samymi oponami pogłębionymi (R 5 mm). Wyniki mogą się różnić w rzeczywistych warunkach użytkowania i w zależności od warunków pogodowych, rodzaju drogi, rozmiaru opon oraz stylu jazdy. 
(2) Wewnętrzne badanie Michelin w 2010 r. w Ladoux na torze z polerowanego betonu. Wyniki mogą się różnić w rzeczywistych warunkach użytkowania i w zależności od warunków pogodowych, rodzaju drogi, rozmiaru opon oraz stylu jazdy. 
(3) Badanie Michelin przeprowadzone na 1 milionie opon dostarczonych do bieżnikowania Michelin Remix w latach 2008 i 2009. Różnica we wskaźniku homologacji pomiędzy bieżnikowanymi i niebieżnikowanymi oponami wynosi poniżej 0,2%. 
(4) Mieszanka bieżnika i wzór opon MICHELIN Remix są w dużej mierze takie same, jak te stosowane w nowych oponach MICHELIN. 90% gamy opon MICHELIN Remix wykorzystuje tę samą formę i te same materiały, co nowe opony MICHELIN, co może prowadzić do równoważnych osiągów między oponami MICHELIN Remix a nowymi oponami Michelin. Wewnętrzne oceny przeprowadzone przez Centrum Badań i Technologii Michelin na podstawie opinii klientów zebranych w Europie od 2015 roku.

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+