mag3 hotnews header

Lista kontrolna bezpiecznej jazdy samochodem ciężarowym zimą

Opublikowano dnia 29 sierpnia 2023 - 3 minuty czytania

Jazda w ekstremalnych warunkach pogodowych to wyzwanie zarówno dla kierowcy, jak i samochodu ciężarowego. Zwróciliśmy się do skandynawskiego eksperta*, aby omówić wszystko, co musisz wiedzieć, abyście zarówno Ty, jak i Twój pojazd byli przygotowani na śnieg, lód i mróz.

 

mag3 hotnews portrait

   

Arne Sköldén, ekspert techniczny ds. opon w Michelin

 

Arne Sköldén jest szwedzkim ekspertem ds. opon technicznych, który pracuje dla Michelin od 47 lat. To człowiek, z którym warto porozmawiać o jeździe w zimowych warunkach. Zapytaliśmy go, co wyróżnia jazdę zimą. „Jazda zimą stanowi większe wyzwanie, ponieważ warunki drogowe mogą się szybko zmieniać: na przykład warunki letnie w tunelu nagle zmieniają się w lód i śnieg na zewnątrz. Nawet jeśli jesteś dobrze przygotowany, kierowca jadący przed Tobą może nie być, co w rezultacie może zablokować ruch na wiele godzin.”

 Nie da się przewidzieć wszystkiego, co może pójść źle: jedyne, co możesz zrobić, to być jak najlepiej przygotowanym. Warto zacząć od przestrzegania listy kontrolnej Arne. Możesz nawet pobrać podsumowanie!

michelin site blocs texte astuces

 

Przygotuj swój pojazd

Arne podkreśla, że ​​zimą bardziej niż w jakimkolwiek innym sezonie nigdy nie wiadomo, jakie problemy można napotkać na drodze. „Jeśli wiesz, że temperatura będzie spadać, upewnij się, że Twój pojazd sobie z tym poradzi i będzie przygotowany na każdą sytuację” – mówi. Oto, co musisz zrobić:

·  Sprawdź poziom płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy oraz układ chłodzenia.

·  Upewnij się, że opony są dobrze dopasowane do pogody i zgodne z lokalnymi przepisami, które różnią się w zależności od kraju.

·  Zachowaj szczególną ostrożność w kwestii ciśnienia w oponach: niska temperatura obniża ciśnienie w oponach, więc trzeba sprawdzać je częściej niż w miesiącach letnich.

·  Zawsze stawiaj bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Rada Arne na ten temat jest bardzo jasna: „Ostatecznie, jeśli warunki pogodowe są zbyt trudne, po prostu nie jedź. To trudna decyzja, ale nic nie jest warte narażania życia swojego lub innych ludzi.”

·  Utrzymuj swoją ciężarówkę w czystości. Sprawdź światła i tablice rejestracyjne, aby upewnić się, że nie ma na nich śniegu i brudu. Odmroź przednią szybę, aby zachować maksymalną widoczność.

·  Często myj pojazd, aby zapobiec odkładaniu się soli drogowej, która powoduje korozję.

·  W niektórych krajach obowiązkowe są łańcuchy. Upewnij się, że wiesz, jak je zamontować, zwłaszcza w mroźne dni. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przećwiczenie tej procedury.

 

michelin site blocs texte astuces2 pl

 

Dostosuj sposób jazdy do warunków

·  Zachowaj odpowiednią odległość, aby móc zareagować, gdy coś się wydarzy – pojazd przed Tobą może nagle się zatrzymać.

·  Uważaj na czarny lód. „Kiedy na drodze jest śnieg, wszyscy zwykle jeżdżą ostrożnie, a tak naprawdę to czarny lód jest niebezpieczny, ponieważ jest niewidoczny i wyjątkowo śliski. Czasami na drodze nie można nawet stanąć. Pamiętaj o tym, zwłaszcza na mostach oraz gdy temperatura szybko spada”. Jedna mała wskazówka: jeśli rozprysk spod opon pojazdów przed Tobą przestaje być widoczny, może to być oznaką występowania czarnego lodu.

·  Zwolnij. Pamiętaj, że ograniczenia prędkości są ustalane dla suchych nawierzchni i dobrych warunków pogodowych.

·  Jedź płynnie: ostre zakręty, gwałtowne przyspieszenia i gwałtowne hamowanie zmniejszają przyczepność. Utrzymuj stałą prędkość i – ponownie – zachowuj bezpieczną odległość od innych pojazdów.

 

michelin site blocs texte astuces3 pl

 

Co mieć ze sobą w ciężarówce

·  Piasek i łopatę: „To najważniejsze rzeczy, które należy mieć w samochodzie w zimowych warunkach pogodowych. Jeśli utkniesz na lodzie, będziesz potrzebować piasku, aby się wydostać.”

·  Ciepłe zimowe ubrania: kombinezon, czapka, rękawice i dobre buty. Główne ryzyko związane z jazdą zimą stanowi wielogodzinne oczekiwanie na poprawę warunków lub odblokowanie drogi – a gdy pojazd stoi w miejscu, w kabinie robi się bardzo zimno.

·  Woda i jedzenie – na długie oczekiwanie na drodze.

·  Co najmniej pół baku paliwa przez cały czas, na wypadek, gdyby podróż była dłuższa niż zakładałeś.

·  Latarka i kurtka odblaskowa.

 

michelin site blocs texte astuces4 pl

 

Przygotuj swoje ciało

·  Utrzymuj formę. Wielogodzinne siedzenie za kierownicą jest trudne: Twoje ciało musi być fizycznie przygotowane. „Ogólne zalecenie chodzenia 10 000 kroków dziennie dotyczy również kierowców ciężarówek” – mówi Arne. „W ten sposób utrzymujesz ciało w formie, a mózg w stanie czujności, co jest szczególnie ważne w warunkach zimowych”.

·  Rób częste przerwy – gdy jesteś zmęczony, Twój czas reakcji się wydłuża. Ta zasada obowiązuje przez cały rok, ale jazda zimą jest bardziej męcząca, przez co przerwy są jeszcze bardziej potrzebne.

 

ŹRÓDŁA

*Wywiad przeprowadzony 30 lipca 2021 r.

 

 

mag3 hotnews highlight

 

Bezpieczeństwo i mobilność w trudnych warunkach zimowych

Opona MICHELIN X MULTI GRIP to idealne rozwiązanie zapewniające optymalne bezpieczeństwo w trudnych warunkach zimowych. Łączy w sobie doskonały przebieg dzięki zwiększonej żywotności (do 10% dodatkowego potencjalnego przebiegu na oponach prowadzących), doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie nawet po zużyciu oraz wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni nawet w drugiej części okresu użytkowania opony, która dzięki przyczepności na mokrej nawierzchni jest zapewniona aż do ostatnich milimetrów. Co więcej, oponę MICHELIN X MULTI Grip można pogłębiać i bieżnikować.

 

Twoja lista kontrolna, która pomoże Ci być gotowym na ekstremalne zimowe warunki

 

 

mag3 hotnews memo

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+