post toptips urban access regulations herobanner

3 rzeczy, które musisz wiedzieć o przepisach dotyczących dostępu do miast

Opublikowano dnia 1 września 2021 - 3 minuty czytania

Każdy, kto spędzał czas na europejskich drogach, prawdopodobnie widział ekspansję Stref Niskiej Emisji (Low Emission Zone – LEZ), opłat za przejazdy i innych inicjatyw mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Ale gdzie dokładnie są te strefy LEZ? I co muszą wiedzieć kierowcy samochodów ciężarowych przed wjazdem do centrum miasta? Jeśli chcesz chronić środowisko – i uniknąć wysokich kar – czytaj dalej!

 

W ciągu ostatniego roku klienci na całym świecie zmienili sposób robienia zakupów, zwracając się do sprzedawców internetowych i wywołując bezprecedensowy boom na dostawy do domu. W obliczu tego trendu oraz ogólnego wzrostu zanieczyszczenia i hałasu miasta w całej Europie szukają sposobów na zmniejszenie zatłoczenia dróg i poprawę jakości życia mieszkańców. Wiele z nich wdraża przepisy dotyczące dostępu do miast, aby ograniczyć ruch pojazdów w gęsto zaludnionych centrach miast. Oto, co musisz wiedzieć. Ale najpierw, czy znana Ci jest terminologia związana z przepisami dotyczącymi dostępu do miast?

Strefy Niskiej Emisji (LEZ) to wydzielone obszary miasta lub obszaru metropolitalnego, do których wjazd najbardziej zanieczyszczających pojazdów jest zakazany.

Strefa Zeroemisyjna (ZEZ) to strefa LEZ, w której dozwolone są tylko pojazdy o zerowej emisji (ZEV).

Strefa Ultra Niskiej Emisji (ULEZ) jest płatna dla najbardziej zanieczyszczających pojazdów w centrum Londynu.

 

michelin site blocs texte astuces

 

Przepisy różnią się w zależności od kraju i miasta: 

Jeśli Twoja trasa prowadzi przez wiele miast lub krajów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po drodze napotkasz różne przepisy. Przed wyjazdem zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w każdym mieście.

 


michelin site blocs texte astuces2 pl

 

To dopiero początek:  

Mając na względzie ambitne cele w zakresie emisji dwutlenku węgla, miasta UE prawdopodobnie będą nadal rozszerzać strefy LEZ. Ponadto strefy te prawdopodobnie ewoluują z LEZ w ULEZ (U oznacza Ultra), a nawet ZEZ (Z oznacza Zero). Większość zmian w strefach zostanie ogłoszona z rocznym wyprzedzeniem, więc miej oko na te informacje.

 

michelin site blocs texte astuces3 pl

 

Będzie Cię to kosztować: 

Utknięcie w korku kosztuje kierowców pojazdów ciężarowych średnio 63 USD za godzinę straconego czasu i zmarnowane paliwo – więc zmniejszenie zatorów jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla zysków. Co więcej, zignorowanie tych przepisów również będzie Cię kosztować. Spodziewaj się zapłacić 80 EUR w Mediolanie we Włoszech i Kolonii w Niemczech, do 135 EUR w Paryżu we Francji i nawet 250 EUR w Amsterdamie w Holandii, jeśli zostaniesz przyłapany na łamaniu przepisów!*

 

ŹRÓDŁA

*Kwoty orientacyjne w oparciu o przepisy obowiązujące w wymienionych miastach – stan na dzień 23 czerwca 2021 r. Aby poznać dokładne kwoty, należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami miejskimi.

 

 

post toptips urban access regulations photo

post toptips urban access regulations photo

 

 

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+