header

Zoptymalizuj swoje TCO

Opublikowano dnia 1 października 2023 - 3 minuty czytania

W następstwie wydarzeń ostatnich lat na całym świecie właściciele flot zmagają się z inflacją, gwałtownie rosnącymi cenami paliw i znacznymi wzrostami kosztów surowców. Wszystkie te czynniki zwiększają całkowity koszt posiadania (TCO) każdej ciężarówki. Śledzenie i redukcja TCO to doskonały sposób na zabezpieczenie zarządzania flotą w przyszłości ౼ i byc może już je obliczasz, nawet o tym nie wiedząc!

Czym jest TCO i czy jest on istotny dla wszystkich modeli flot?

Niezależnie od wielkości floty, każdy właściciel może czerpać korzyści ze śledzenia i optymalizacji TCO w celu zarządzania swoimi wydatkami biznesowymi. Po zrozumieniu pojęcia TCO i dokładnym jego obliczeniu, korzyści pojawią się same. Chociaż nie istnieje ogólnobranżowy standard TCO, większość właścicieli flot ma tendencję do uwzględniania tych samych kosztów w swoich obliczeniach.

Poznaj z bliska TCO(1)

TCO ciężarówki uwzględnia kilka pozycji finansowych, które prawdopodobnie już śledzisz ౼ wynagrodzenia kierowców, konserwacja, paliwo i cena opon. TCO otrzymamy po dodaniu kosztów eksploatacji do ceny zakupu pojazdu oraz wszystkich innych bezpośrednich lub pośrednich kosztów związanych z pojazdem w całym jego cyklu życia.

Wykres Proporcja TCO

Graphic_TCO

Dlaczego Twoja firma powinna obliczać TCO opon?

Dlaczego Twoja firma powinna obliczać TCO opon? Co prawda opony stanowią zaledwie 5% całkowitego kosztu TCO samochodu ciężarowego, ale mają znaczący wpływ na kilka innych elementów. Po pierwsze, rzeczywisty koszt opon jest zazwyczaj obliczany z uwzględnieniem kosztu za milę lub kilometr, lub przebiegu, jaki można uzyskać z każdej opony. Wybór opon o lepszej trwałości w pierwszym okresie eksploatacji i które można pogłębiać i bieżnikować przez wiele okresów eksploatacji, zmniejsza koszty, a tym samym TCO. Poza tym, na rynku o zmiennych i wyższych niż normalnie cenach paliwa, opony odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu jego zużycia ౼ drugiego co do wielkości czynnika wpływającego na wysokość TCO. Dlatego w większości przypadków wybór tańszej opony o mniejszym koszcie na milę lub kilometr może kosztować mniej z góry, ale zainwestowanie nieco więcej w wysokiej jakości oponę o niższych oporach toczenia obniży TCO opony w perspektywie długoterminowej. Dlaczego? Ponieważ kwota zaoszczędzona na początku z czasem znacznie przewyższy początkowe oszczędności. Aby sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić,

skorzystaj z naszego kalkulatora paliwa!

Analiza TCO: jak to działa?

W Michelin obliczamy TCO związane z oponami jako: koszt na milę lub kilometr plus wynikające z tego zużycie paliwa. Ten ostatni element jest niezwykle ważny.

Na przykład opór toczenia, tzn fakt, że opona spowalnia pojazd podczas toczenia się po powierzchni, może odpowiadać nawet za jedną trzecią zużycia paliwa wymaganego do przejechania z punktu A do punktu B. Innymi słowy, im wyższy opór toczenia, tym więcej paliwa potrzeba i tym wyższy jest całkowity koszt TCO. Wybór odpowiednich opon może zatem obniżyć nawet o jedną trzecią koszt TCO związany z oponami.

Oprócz wpływu na opór toczenia, uwzględnienie całkowitego kosztu posiadania poprzez inwestycję w wysokiej jakości opony może zmniejszyć liczbę awarii, przestojów i związanych z nimi kosztów, jednocześnie zmniejszając koszty konserwacji i napraw, a nawet poprawiając postrzegany wizerunek floty.

FAQ - Całkowity koszt posiadania (TCO)

Jak obliczamy TCO?

TCO samochodu ciężarowego uwzględnia następujące elementy:

-Wynagrodzenia kierowców
-Cena zakupu lub wynajmu pojazdu
-Koszty konstrukcyjne
-Zużycie paliwa
-Opony
-Konserwacja i naprawy
-Awarie

TCO ZWIĄZANE Z OPONAMI = KOSZT OPON + AWARIE + KONSERWACJA I NAPRAWY + KOSZT PALIWA ZWIĄZANY Z WYBOREM OPON

Dlaczego TCO jest ważne?

TCO wykracza poza cenę zakupu pojazdu lub opony i uwzględnia każdy czynnik bezpośrednio lub pośrednio wpływający na koszty związane z pojazdem w całym jego cyklu życia.

Kto może skorzystać na analizie TCO?

Niezależnie od tego, czy posiadasz jedną ciężarówkę, czy flotę liczącą tysiące, regularne śledzenie i analizowanie TCO może pomóc Ci wybrać najbardziej opłacalne oferty, zdefiniować najbardziej trafną strategię oraz poprawić rentowność biznesu

Źródło:

[1] Światowy raport Duckera_ VEHICLE MAINTENANCE COSTS & PAINS_ Michelin Community - Grudzień 2017

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+