Agricultural tyres storage

Agricultural tyres storage

Przechowywanie opon: Właściwe przechowywanie opon rolniczych


Jako rolnik zapewne masz kilka kompletów opon do jednego ciągnika. Niektórzy mają nawet trzy komplety do jednego ciągnika (orka, obróbka, siew). Zastępując jeden komplet innym do konkretnego rodzaju pracy, musisz przechować te, których akurat nie używasz. Oto nasze zalecenia dotyczące przechowywania opon.

PODSUMOWANIE: 

Obsługa opon rolniczych

Zanim przejdziemy do samego przechowywania opon, musimy poruszyć temat obsługi opon rolniczych. Obsługa ogumienia wiąże się z ich transportem, co przy uwzględnieniu ich wagi, dochodzącej do 350 kg w przypadku opon na obręczy, niesie ze sobą ryzyko, jeśli nie zostaną zachowane niezbędne środki ostrożności. 

Aby zagwarantować bezpieczną obsługę odkręconych kół, zaleca się korzystanie z odpowiedniego sprzętu, np. wózków do transportu kół. Podczas obsługi opon zalecamy nosić rękawice ochronne. 

Środki ostrożności związane z przechowywaniem opon rolniczych

Przed ułożeniem w miejscu przechowywania, opony należy umyć myjką ciśnieniową. Jest to ważne, ponieważ naturalne zabrudzenia mogłyby z czasem uszkodzić gumę opon. 

Przejdźmy teraz do sedna sprawy: odpowiedniego przechowywania opon.  

Opony rolnicze należy przechowywać w czystości, w pomieszczeniach suchych z dobrą wentylacją i z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W ten sposób zapobiegniemy uszkodzeniu mieszanki gumowej. 

Odpowiednie przechowywanie opon wymaga także trzymania ich z dala od : 

  • źródeł ozonu (silników elektrycznych, transformatorów, sprzętu spawalniczego itp.), 
  • wszelkich substancji chemicznych, rozpuszczalników i produktów ropopochodnych, które mogą zmienić właściwości mieszanki, 

  • wszelkich przedmiotów, które mogłyby uszkodzić gumę (ostrych lub ostro zakończonych przedmiotów metalowych itp.), płomieni i przedmiotów rozgrzanych do wysokiej temperatury. 

Before storing tyres, it is best to clean them with a jet of water.

ag tyres cleaning

Inne ważne wskazówki

  • Nie przechowywać opon nieosłoniętych lub zamontowanych na kołach zdjętych z pojazdu bezpośrednio na ziemi przez dłuższy czas. Aby uniknąć zawilgocenia, opony należy ułożyć na palecie, deskach, folii plastikowej itp.
  • Koła z oponami można przechowywać  na płasko w stosach lub pionowo, lecz wtedy należy zwiększyć ciśnienie w oponach, aby zapobiec ich zgnieceniu, a w konsekwencji trwałemu odkształceniu.

Przechowywanie opon przez zimę

O ile zimowanie opon wymaga takich samych środków ostrożności jak przechowywanie opon (z dala od bezpośredniego światła słonecznego, w pomieszczeniu suchym z dobrą wentylacją, z dala od substancji chemicznych, źródeł ciepła i ostrych przedmiotów), istnieją dodatkowe zalecenia dla opon zamontowanych na kołach: 

Aby uniknąć zgniecenia opon, zalecamy:  

  • maksymalne zmniejszenie masy maszyny, począwszy od zdjęcia  dodatkowego osprzętu, 

  • dodanie 0,5 bara  do zalecanej wartości ciśnienia. 
     

Ponadto, aby zminimalizować ryzyko wypłaszczenia opony w miejscu, w którym stykała się z podłożem przez okres zimowania, należy raz w miesiącu lekko przejechać maszyną w przód lub w tył tak, aby koła obróciły się o ćwierć obrotu.

Ponowne użycie opon 

Po zakończeniu okresu przechowywania opon, niezbędne jest napompowanie opon do zalecanego ciśnienia, które zapewni optymalne osiągi. 

Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach rolniczych należy każdorazowo sprawdzać w tabeli ciśnień MICHELIN. Możesz także zapoznać się z naszym artykułem : "Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach do ciągników?"

It is essential that you inflate your tyres at the recommended pressure

inflate farm tyres

Pamiętaj : 

  • Użytkowanie opon z zaniżonym ciśnieniem prowadzi do deformacji karkasu, a w rezultacie do skrócenia żywotności opony. 

  • Zawyżone ciśnienie w oponie zmniejsza jej powierzchnię kontaktu z podłożem i przyczepność, a także zwiększa jej podatność na przecięcia i uszkodzenia od uderzeń. 


Jeżeli obciążenie opony jest niższe od wartości podanej w tabelach ciśnień/obciążenia, opony nie należy pompować do ciśnienia niższego niż minimalne ciśnienie podane w jej karcie produktowej. 

Zakończenie zimowania opon

Nadejście żniw wiąże się z koniecznością przywrócenia kombajnu do użytku po kilku miesiącach bezczynności. Aby dowiedzieć się, jak właściwie przygotować opony, przeczytaj nasz artykuł "Jak dostosować opony do kombajnu".

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+