How to ensure good tractor tyre maintenance

How to ensure good tractor tyre maintenance

T&T Tests Prepa (8).jpg

Jak dbać o opony ciągnika

Konserwacja opon ciągnika jest ważna z wielu powodów. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, ale także oszczędza niepotrzebnych wydatków. Nasi eksperci wyjaśniają proste czynności, które należy wykonać, aby dbać o opony ciągnika. 

PODSUMOWANIE:

Prosta zapobiegawcza konserwacja opon

These simple preventive measures easy to adopt and can help you avoid inconveniences such as machine downtime that could bring your business to a standstill. Tyre maintenance ensures that your tyres last longer by preventing degredation of the casing and premature wear, which would otherwise require early replacement. 

Porada nr 1 dotycząca konserwacji opon: regularnie sprawdzaj ich ciśnienie.

Ciśnienie w oponach jest powracającym tematem w naszych artykułach, ponieważ jest ono kluczem do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania i trwałości ogumienia.

To nasze pierwsze zalecenie dotyczące konserwacji opon. Należy regularnie sprawdzać ciśnienie za pomocą skalibrowanego manometru lub systemu CTIS (Central Tyre Inflation System), jeśli ciągnik jest w niego wyposażony.

Należy pamiętać, że optymalne ciśnienie w oponach powinno być zawsze dostosowane do obciążenia i prędkości maszyny rolniczej. Określenie jego wartości może ułatwić artykuł na temat ciśnienia w oponach lub nasze internetowe narzędzie MICHELIN Agropressure.

Check tyre pressure regularly

Check tyre pressure regularly

Kiedy należy sprawdzać ciśnienie? 

Ponieważ stopniowy spadek ciśnienia w oponie jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym (niezależnie od opony), zalecamy sprawdzanie ciśnienia raz w miesiącu lub przy każdej zmianie osprzętu, ponieważ każda zmiana obciążenia oznacza konieczność dostosowania ciśnienia. 

W oponach balastowanych wodą jest mniej powietrza, co oznacza mniejsze ciśnienie: dlatego w tym przypadku należy często monitorować ciśnienie. 

 Niedopompowanie opon powoduje ich przeciążenie i przedwczesne zużywanie się, a więc konieczność szybszej wymiany, czyli większych wydatków. 

Porada nr 2 dotycząca konserwacji opon: regularnie je sprawdzaj 

Konserwacja pojazdu to dobra okazja do sprawdzenia stanu opon.

Przed sprawdzeniem ciśnienia zalecamy sprawdzenie ogólnego stanu opon pod kątem wszelkich odkształceń (wybrzuszeń, przecięć, pęknięć itp.). 

Jest to ważne, ponieważ szybka naprawa w porę wykrytej anomalii  może zaoszczędzić większych wydatków.

Jeśli zauważysz niepokojące uszkodzenia opon lub masz wątpliwości, zgłoś to specjaliście od ogumienia , który zaproponuje rozwiązanie. 

Inspect your tractor tyres regularly

Regularnie sprawdzaj opony ciągnika

T&T Tests Prepa (1).jpg

Co robić w przypadku nierównomiernego zużycia? 

Jeśli zauważysz wyraźne zużycie tylko po jednej stronie bieżnika opony, od razu skontaktuj się ze specjalistą opon rolniczych. Nierównomierne zużycie może być spowodowane problemem ze zbieżnością kół i osi pojazdu wymagającym regulacji.  

W niektórych przypadkach zamiana prawej i lewej opony może wyrównać ich zużycie i wydłużyć ich żywotność. 

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz przewodnik po zużyciu, a zwłaszcza artykuł o nierównomiernym zużyciu.

Porada nr 3 dotycząca konserwacji opon: czyść je po pracy w polu 

Mówimy tu nie o usuwaniu błota, a substancji, które mogą być szkodliwe dla opony (chemikalia, sok z trawy, środki ochrony roślin itp.). 

Zwykłe przemycie opon wężem z wodą po jeździe w polu jest dobrym nawykiem wydłużającym żywotność opony. 

Środki ostrożności i zalecenia odnośnie przechowywania i zimowania opon 

W przypadku przechowywania przez dłuższy czas opon na wymianę upewnij się, czy nie ulegną one odkształceniu lub zgnieceniu. Opony należy przechowywać w suchym, dobrze wentylowanym miejscu, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych oraz: 

  • źródeł ciepła (otwarty ogień, spawarka itp.); 
  • źródeł ozonu (silnik elektryczny, transformator elektryczny itp.);
  • chemikaliów (rozpuszczalniki, substancje ropopochodne), które mogą zmienić właściwości fizykochemiczne gumy; 
  • ostre zakończonych przedmiotów.


 Podczas zimowania maszyn (np. kombajnów zbożowych) konieczne będzie nieznaczne zwiększenie ciśnienia w oponach, aby uniknąć ich zgniecenia z powodu naturalnej utraty powietrza. 

Podsumowanie

Jak już wyjaśniliśmy, właściwa konserwacja opon wymaga kilku prostych, regularnych czynności, które mogą zapobiec problemom i zmaksymalizować żywotność opon.  

Najważniejszą z nich jest regulacja ciśnienia w oponach. Gwarantuje to również osiągi opon podczas pracy w polu. Aby mieć pewność, że ciśnienie w oponach jest odpowiednie, należy dostosowywać je do obciążenia. Nasze narzędzie MICHELIN Agropressure może pomóc w obliczeniu jego wartości. 

Znajdź właściwe ciśnienie dla swoich opon z MICHELIN Agropressure 

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do naszej społeczności i zawsze bądź na bieżąco. Nowości, artykuły, wskazówki i same przydatne informacje, by praca w polu była bardziej efektywna i komfortowa.

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do społeczności Michelin!

Uprawa zbóż Hodowla zwierząt Gospodarstwo hodowlano-uprawowe Inne
common.error.invalidField:This field is invalid
10-300 ha 300-1000 ha 1001- 3000 ha > 3000 ha
common.error.invalidField:This field is invalid
common.error.invalidField:This field is invalid
0/200

Podając swój adres e-mail i klikając poniższy przycisk, wyrażam zgodę na Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Przedstawiciel Michelin może skontaktować się z Tobą, jeśli wyrazisz zainteresowanie kontaktem w sprawie oferty produktu lub usługi. Możesz w dowolnym momencie zrezygnować.

common.error.invalidField:This field is invalid

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+