Wymiana opon kiedy wymienić opony w ciągniku

Wymiana opon w ciągniku: kiedy wymienić

Wymiana opon: kiedy wymienić opony w ciągniku?

 

Dobrze przemyślana wymiana opon może podnieść wydajność ciągnika w różnych zastosowaniach i warunkach użytkowania, a tym samym zwiększyć wydajność wykonywanych nim prac. Ale kiedy wymienić opony? Jak można zoptymalizowac ich osiągi? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Czytaj dalej, żeby wszystkiego się dowiedzieć.

Wymiana opon w zależności od sposobu użytkowania ciągnika

Jak już zapewne wiesz, jedną z najczęstszych przyczyn wymiany opon w ciągniku jest konieczność dobrania ogumienia pod kątem potrzeb użytkowych. Do obsiewu lub prac w miękkim gruncie będą lepiej nadawać się szerokie opony. Z kolei węższe ogumienie będzie ułatwiać poruszanie się ciągnikiem po uprawach rzędowych.

A ponieważ zmiana ogumienia może być konieczna nawet kilka razy do roku, zamiast przekładania samych opon, łatwiej jest wymieniać całe koło, czyli obręcz z zamontowaną oponą. Oczywiście konieczny będzie wtedy zakup drugiego kompletu obręczy na wymianę.

Jak dobrać drugi zestaw kół

Jeśli chcemy ułatwić sobie wymianę opon, korzystając z dwóch kompletów obręczy o różnej szerokości, musimy mieć pewność, że czy ich średnice odpowiadają przełożeniu osi ciągnika.

Z uwagi na fakt, że przednie koła mają mniejszą średnicę niż tylne, koła na poszczególnych osiach nie obracają się z taką samą prędkością. Stosunek prędkości obrotu kół na osi przedniej do prędkości obracania się kół na osi tylnej określa wartość przełożenia osi ciągnika. Przykładowo, przełożenie 1,5 oznacza, że przednie koła obracają się 1,5-krotnie szybciej niż koła tylne.

Parametr ten jest zwykle podawany przez producenta pojazdu. Na jego podstawie pracownik autoryzowanego punktu sprzedaży doradzi nam, jaką szerokość opon najlepiej dobrać, odpowiednio by zwiększyć ich nośność lub zmniejszyć nacisk na grunt.

pneu MICHELIN AXIOBIB2

axiobib2 at work

pneu MICHELIN AXIOBIB2

Jak przechowywać nieużywane koła

Nieużywany komplet kół należy przechowywać w czystym i suchym miejscu, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. To pozwoli zapobiec przedwczesnemu starzeniu się gumy i na dłużej zachować fabryczne właściwości ogumienia.

Czy w ciągniku można założyć różne opony?

Jak już wiemy, w zależności od planowanych prac w ciagniku można zamontować różne opony. Są jednak pewne ograniczenia, które omawiamy poniżej.

Czy mogę założyć różne opony na przedniej i na tylnej osi?

Z technicznego punktu widzenia montaż opon dwóch różnych gam na przedniej i tylnej osi ciągnika jest możliwy, ale wyłącznie w określonych sytuacjach, które tego wymagają. Pamiętajmy również o uwzględnieniu synchronizacji kół. I miejmy na uwadze, że poszczególne gamy opon zostały zaprojektowane pod konkretną moc ciągnika i warunki pracy.

Czy można zamontować różne opony jednej osi?

W niektórych krajach przepisy wymagają, by na jednej osi pojazd posiadał dwie jednakowe opony. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciągników rolniczych. 
Nawet jeśli w kraju nie ma takiego wymogu, zdecydowanie zaleca się, by ogumienie na jednej osi ciągnika było tej samej marki, gamy, w tym samym rozmiarze i z jednakowymi indeksami nośności i prędkości. Opony powinny posiadać porównywalny stopień zużycia, co pozwoli uniknąć nierównomiernego ścierania bieżnika. Oznacza to, że na jednej osi opony należy wymieniać parami.

Identyczne opony rolnicze na tej samej osi

Identyczne opony na tej samej osi

Wymiana opon ze względu na zużycie

Zużycie jest istotnym sygnałem mówiącym o konieczności wymiany ogumienia. Opony rolnicze nie posiadają wskaźników zużycia bieżnika, które znajdziemy na przykład w oponach do samochodów osobowych. Warto jednak regularnie kontrolować stan opon, ponieważ ich nadmierne zużycie pogarsza trakcję, a w efekcie zwiększa zużycie paliwa, co z kolei podnosi koszt eksploatacji ciągnika.

Jeśli ciągnik ma trudności z poruszaniem się w błotnistym terenie i po śliskiej nawierzchni, może to oznaczać, że jego opony uległy zużyciu. W takiej sytuacji lepiej nie zwlekać z wymianą opon i jak najszybciej skontaktować się z autoryzowanym punktem sprzedaży.

Właściwe ciśnienie optymalizuje osiągi

Skąd mam wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Prawidłowe ciśnienie w oponach ma kluczowe znaczenie dla uzyskania jak najlepszej trakcji, zapobiegania przedwczesnemu zużyciu ogumienia i przedłużenia trwałości wszystkich opon. Zaleca się regularne kontrolowanie ciśnienia za pomocą skalibrowanego manometru i wyrównywanie go odpowiednio do obciążenia i prędkości jazdy ciągnika.

Jeśli nie masz pewności, jakie powinno być zalecane ciśnienie w oponach dla określonych prędkości i obciążenia ciągnika, możesz skorzystać z kalkulatora online MICHELIN AGROPRESSURE. W zaledwie parę sekund sprawdzisz prawidłową wartość ciśnienia w oponach dla konkretnej konfiguracji ciągnika i osprzętu, nawet jeśli nie potrafisz dokładnie wskazać obciążenia poszczególnych osi.

Kiedy sprawdzać ciśnienie w oponach rolniczych?

Skontroluj ciśnienie podczas zmiany kół

Zamierzasz zmienić koła na węższe lub szersze? To dobry moment na sprawdzenie ciśnienia w oponach. Z nieużywanego kompletu kół mogło w międzyczasie zejść powietrze. Pamiętaj, że zbyt niskie ciśnienie w oponach pogarsza ich osiągi i zwiększa zużycie paliwa. Zatem dbanie o prawidłowe ciśnienie to oszczędność pieniędzy.

Sprawdź ciśnienie przy zmianie obciążenia ciągnika

Aby opony zapewaniały jak najlepsze osiągi, ciśnienie w nich musi być dobrane odpowiednio do prędkości i obciążenia ciągnika. Jeśli na przykład ciągnik z zamocowanym pługiem, stanowiącym znaczne obciążenie, porusza się po drodze, wymagane jest wyższe ciśnienie w oponach. Ale już po opuszczeniu pługa na grunt orny, gdy zmniejszą się prędkość i obciążenie ciągnika, dotychczasowe ciśnienie w oponach okazuje się zbyt wysokie.
W przypadku wątpliwości należy zawsze założyć najcięższe możliwe warunki użytkowania i pod ich kątem dobrać ciśnienie w oponach.

Wymiana opon: jakie opony wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju opon do ciągnika ma istotne znaczenie dla sprawnej pracy całego gospodarstwa. Opona musi zapewniać odpowiednią trakcję, stabilność i trwałość w zależności od warunków terenowych i glebowych oraz specyfiki prac wykonywanych ciągnikiem.

W dokonaniu właściwego wyboru pomoże Ci wyszukiwarka opon Michelin:

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do naszej społeczności i zawsze bądź na bieżąco. Nowości, artykuły, wskazówki i same przydatne informacje, by praca w polu była bardziej efektywna i komfortowa.

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do społeczności Michelin!

Uprawa zbóż Hodowla zwierząt Gospodarstwo hodowlano-uprawowe Inne
common.error.invalidField:This field is invalid
10-300 ha 300-1000 ha 1001- 3000 ha > 3000 ha
common.error.invalidField:This field is invalid
common.error.invalidField:This field is invalid
0/200

Podając swój adres e-mail i klikając poniższy przycisk, wyrażam zgodę na Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Przedstawiciel Michelin może skontaktować się z Tobą, jeśli wyrazisz zainteresowanie kontaktem w sprawie oferty produktu lub usługi. Możesz w dowolnym momencie zrezygnować.

common.error.invalidField:This field is invalid

 

Szukasz więcej porad? Zajrzyj do naszego poradnika wyboru opon.

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+