Jak obniżyć zużycie paliwa ciągnika

Jak obniżyć zużycie paliwa ciągnika

Jak obniżyć zużycie paliwa ciągnika?


Zużycie paliwa stanowi dużą pozycję kosztową prowadzenia działalności, szczególnie przy obecnych wzrostach cen oleju napędowego. Na jego cenę nie masz niestety żadnego wpływu, za to możesz ograniczyć zużycie paliwa, jeśli tylko zastosujesz się do naszych porad. W artykule podpowiadamy także, które modele opon są polecane pod kątem optymalizacji zużycia paliwa.

Jak obniżyć zużycie paliwa podczas pracy w polu

Istnieje kilka sposobów na obniżenie zużycia paliwa podczas pracy ciągnikiem w polu.

Dobierz odpowiednie ciśnienie w oponach

Aby zapewnić ciągnikowi dobrą trakcję podczas pracy w polu, istotne jest prawidłowe wyregulowanie ciśnienia w oponach, tzn. do najniższego możliwego poziomu, przy którym ogumienie zachowuje odpowiednią do obciążenia nośność. Dlaczego to takie ważne? Po obniżeniu ciśnienia zwiększa się powierzchnia styku opony z podłożem, co zapewnia lepszą trakcję. Dzięki temu ograniczony zostaje uślizg kół, napęd ciągnika nie jest niepotrzebnie przeciążany i w rezultacie zmniejsza się zużycie paliwa.

Jako ogumienie niskociśnieniowe do prac polowych świetnie sprawdzą się opony z technologią MICHELIN UltraFlex, np. model MICHELIN AXIOBIB 2.

Zamontuj centralny system pompowania opon CTIS

Ekonomiczna jazda ciągnikiem po drodze wymaga wyższego ciśnienia w oponach niż podczas prac polowych, dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie centralnego systemu pompowania opon CTIS, który pozwala z łatwością i bez wysiadania z kabiny regulować ciśnienie ogumienia po wyjechaniu na drogę lub zjechaniu na pole.

Jeśli Twój ciągnik nie jest wyposażony w układ CTIS, możesz skorzystać z oferty naszego partnera PTG, który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach od ponad 30 lat*: Skontaktuj się z ekspertem ds. systemów CTIS

Za sprawą systemu CTIS możesz z łatwością regulować ciśnienie w oponach i optymalizować zużycie paliwa

za sprawą systemu CTIS możesz z łatwością regulować ciśnienie w oponach i optymalizować zużycie paliwa

Zadbaj o równomierne obciążenie ciągnika

Równomierne obciążenie ciągnika odpowiednio do jego mocy i podczepianego sprzętu rolniczego także może przełożyć się na obniżenie zużycia paliwa. W tym celu konieczne może być dociążenie przodu ciągnika, np. poprzez montaż obciążników na kołach. Właściwie wyważony ciągnik charakteryzuje się dobrą trakcją i nie przepala niepotrzebnie paliwa, a to pozwala zaoszczędzić na oleju napędowym.

Nie masz pewności, jakie jest dopuszczalne obciążenie Twojego ciągnika? Skorzystaj z narzędzia MICHELIN AGROPRESSURE: wystarczy parę kliknięć, a program oszacuje dopuszczalne obciążenie Twojego ciągnika, korzystając z bazy danych obejmującej ponad 9000 modeli traktorów. Dzięki temu nie potrzebujesz wagi osiowej ani pomostowej, by prawidłowo wyregulować ciśnienie w ogumieniu i zoptymalizować zużycie paliwa maszyny pracującej w polu.

 

Kontroluj stopień zużycia opon

Im mniej zużyta opona, tym większa wysokość bieżnika, a więc i lepsza trakcja ciągnika.

Jeśli pracujesz nim głównie w polu, gdzie trakcja ma przecież kluczowe znaczenie, ważne jest regularne kontrolowanie stanu opon i ich niezwłoczna wymiana, gdy okażą się nadmiernie starte. To pozwala uniknąć kłopotliwego uślizgu na tylnej osi i niepotrzebnie zwiększonego zużycia paliwa.

Równomiernie obciążony ciągnik

Zadbaj o równomierne obciążenie ciągnika

Jak obniżyć zużycie paliwa podczas jazdy po drodze

Dobierz odpowiednie ciśnienie w oponach

Gdy pracujesz w polu, ciśnienie w oponach powinno być niskie, a kiedy wyjeżdżasz ciągnikiem na drogę, wprost przeciwnie – na gładkim asfalcie istotne są jak najmniejsze opory toczenia, by maszyna nie zużywała nadmiernych ilości paliwa. Dlatego po zjechaniu z pola zaleca się dopompowanie kół.

Poruszaj się z mniejszą prędkością

Tak samo jak w przypadku samochodu, im szybciej się jedzie, tym więcej zużywa się paliwa. Nie ma obowiązku poruszania się z maksymalną prędkością, jaką dopuszczają obowiązujące przepisy lub jaką można rozwinąć przy danym obciążeniu.

Możesz zaoszczędzić paliwo, zmniejszając odrobinę prędkość ciągnika. Co prawda dojazd do celu potrwa nieco dłużej, ale za to ciągnik zużyje mniej paliwa. Oszczędności podczas jednego przejazdu mogą się wydawać niewielkie, ale po ich rocznym zsumowaniu okazują się znaczące.

Wolniejsza jazda po drodze ogranicza zużycie paliwa

jazda po drodze z mniejszą prędkością ogranicza zużycie paliwa

Jakie opony rolnicze MICHELIN wybrać z myślą o zmniejszeniu zużycia paliwa?

W Michelin dokładnie przyjrzeliśmy się potrzebom rolników, by zaoferować im ogumienie dopasowane do poszczególnych zastosowań, które pozwoli im sprawnie wykonywać swoją pracę i oszczędnie gospodarować paliwem. Kliknij odpowiednią do swoich potrzeb oponę, a dowiesz się więcej.

Jeśli większość prac wykonujesz w polu, czasem w trudnych warunkach, i oczekujesz dobrej trakcji:

Jeśli w 80% użytkujesz ciągnik na drogach, a w 20% w polu na niewymagającym gruncie:

Jeśli potrzebujesz opony, która będzie stanowić kompromis między eksploatacją na drodze i w polu:

Informacje prawne

* W porównaniu z oponą inną niż VF (Very High Flexion)

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do naszej społeczności i zawsze bądź na bieżąco. Nowości, artykuły, wskazówki i same przydatne informacje, by praca w polu była bardziej efektywna i komfortowa.

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do społeczności Michelin!

Uprawa zbóż Hodowla zwierząt Gospodarstwo hodowlano-uprawowe Inne
common.error.invalidField:This field is invalid
10-300 ha 300-1000 ha 1001- 3000 ha > 3000 ha
common.error.invalidField:This field is invalid
common.error.invalidField:This field is invalid
0/200

Podając swój adres e-mail i klikając poniższy przycisk, wyrażam zgodę na Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Przedstawiciel Michelin może skontaktować się z Tobą, jeśli wyrazisz zainteresowanie kontaktem w sprawie oferty produktu lub usługi. Możesz w dowolnym momencie zrezygnować.

common.error.invalidField:This field is invalid

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+