Jak wybrać odpowiednie opony rolnicze do kombajnu

Jak wybrać odpowiednie opony rolnicze do kombajnu

Jak wybrać odpowiednie opony rolnicze do kombajnu?


Wiadomo, że żniwa nie mogą czekać. Gdy nadejdzie właściwa pora, kombajn musi być gotowy do zbiorów bez względu na warunki pogodowe. Na szczęście dostępne są opony rolnicze, które wyjątkowo dobrze radzą sobie podczas żniw, również na mokrym podłożu. Jak wybrać odpowiednie opony rolnicze do kombajnu?
Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów.

Warunki zbiorów

Zboże musi zostać zebrane z pola we właściwym czasie, dlatego żniw nie można zbytnio odwlekać. Deszczowa pogoda sprawia, że ziemia mięknie i staje się błotnista, co w znacznym stopniu utrudnia prace polowe ciężkim sprzętem, szczególnie jeśli maszyna nie jest wyposażona w odpowiednie opony rolnicze.

W kombajnie przednia oś przenosi napęd, a tylna odpowiada za manewrowanie. Aby każda z nich mogła z powodzeniem pełnić swoją funkcję, powinno się założyć na nie właściwie dobrane opony, które bez trudu poradzą sobie w tym krótkim okresie, nawet jeśli ziemia jest nasiąknięta po deszczach.

Jeśli tylko wybierzesz opony zgodnie ze ściśle określonymi kryteriami, Twój kombajn wykaże się dużą sprawnością choćby w najtrudniejszych warunkach w okresie żniw, nie niszcząc przy tym gleby, co ma bezpośrednie przełożenie na wielkość uzyskiwanych plonów.

Kryteria wyboru

1. Odpowiedni rozmiar

W pierwszej kolejności trzeba uwzględnić wszystkie najważniejsze wymiary kombajnu. Producenci maszyn podają szczegółowe dane, które trzeba uwzględnić, decydując się na wymianę fabrycznych opon kombajnu na inne.

A ponieważ kombajnem trzeba dojechać na pole, a po zbiorach wrócić nim do gospodarstwa, równie ważne jest też, by jego całkowita szerokość nie przekroczyła dopuszczalnych wymiarów określonych w kodeksie drogowym.(1)

Najpierw zdecyduj, jaka będzie odpowiednia średnica koła: im większa opona, tym większa powierzchnia styku z nawierzchnią, a co za tym idzie, mniejszy nacisk na glebę i lepsza zwrotność. Dobierając rozmiar opon, nie można oczywiście zapominać o synchronizacji kół na osiach przedniej i tylnej.

Poniżej przedstawiamy przykładową symulację nacisku na glebę opracowaną z wykorzystaniem modelu Terranimo®:

  • Lewa opona: VF900/60R32 CEREXBIB2 (średnica 1,9 m), 15 000 kg i 2,6 bara
  • Prawa opona: VF900/60R42 CEREXBIB2 (średnica 2,12 m), 15 000 kg i 2,1 bara

 

Podane ciśnienie to wartość zalecana dla obciążenia równego 15 000 kg i prędkości wynoszącej 10 km/h. Opona o mniejszej średnicy naciska na podłoże z dużo większą siłą.

Porównanie siły nacisku na glebę:
2,6 bara vs 2,1 bara

Głębokość ugniatania gleby (m)

Porównanie siły nacisku na glebę: 2,6 bara vs 2,1 bara

Porównanie siły nacisku na glebę

Szerokość śladu (m)

Nacisk (bar)

Następnie szerokość: choć szersze ogumienie zwiększa sprawność prac polowych, jego montaż może spowodować przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej szerokości maszyny poruszającej się po drogach publicznych. Dobierając szerokość opon, należy wziąć to pod uwagę.

2. Dobra trakcja

Ze żniwami nie można czekać na ładną pogodę, dlatego kombajn musi być gotowy do pracy w każdych warunkach, również na mokrym i błotnistym podłożu. Dobra trakcja ma zatem kluczowe znaczenie, jeśli opony rolnicze mają stanąć na wysokości zadania pomimo niesprzyjających warunków.

Opony muszą zachować mobilność w polu i zapewniać dobrą stabilność kombajnu, a przy tym nie wyrządzać szkód poprzez nadmierne ugniatanie gleby.

 

Dobra trakcja to najważniejsze kryterium wyboru opon do kombajnu

Dobra trakcja to najważniejsze kryterium wyboru opon do kombajnu

3. Niskie ciśnienie

Ugniatanie gleby stanowi poważny problem, gdy prace w polu wykonywane są ciężkim sprzętem, np. kombajnem. Aby ograniczyć ugniatanie gleby, maszyna musi poruszać się na niskociśnieniowym ogumieniu. I to nie tylko na przedniej osi!

Nie zapominaj o tylnej osi

Przednie i tylne opony w kombajnie nie są jednakowe. Częstym błędem jest faworyzowanie przedniej osi, a więc osi napędowej, i zakładanie na przednie koła jak najszerszych opon rolniczych, tak by zmniejszyć nacisk na podłoże i ograniczyć ugniatanie gleby.

Równie istotna jest jednak oś tylna – odpowiada nie tylko za sterowanie kombajnem, ale również utrzymuje jego ciężar. Wybór najtańszych opon rolniczych na tylną oś kombajnu z pewnością pomoże ograniczyć koszty jego eksploatacji, jednak takie ogumienie może wymagać wyższego ciśnienia, co przełoży się na silniejsze ugniatanie gleby i zmarnotrawienie korzyści, jakie dają dobre opony założone na przedniej osi.

Young farmers in soybean fields before harvest

technical services for agriculture

Young farmers in soybean fields before harvest

Wobec tego ta podyktowana względami ekonomicznymi decyzja może w dłuższej perspektywie negatywnie odbić się na uzyskiwanych plonach. Warto zainwestować w założenie wysokiej jakości opon rolniczych na przednią i tylną oś kombajnu. Pozwoli to zwiększyć jego sprawność.

4. Dobra nośność

Celem każdego rolnika jest maksymalizacja wydajności. Im większa pojemność zbiornika ziarna, tym rzadziej trzeba zjeżdżać z pola, żeby go opróżnić. Kłopot w tym, że duży zbiornik obciąża kombajn, a tym samym zwiększa nacisk na osie. Wysoka nośność opon przy możliwie najniższym ciśnieniu jest zatem kluczowym kryterium wyboru odpowiednich opon rolniczych, które pomoże zwiększyć uzyskiwane plony.

5. Wytrzymałość

Wytrzymałość ma ogromne znaczenie, jeśli użytkujesz maszynę w miejscach, gdzie opony mogą zostać uszkodzone przez ściernisko, metalowe elementy lub inne ostre przedmioty zalegające na podłożu. Ponadto kombajn jest uruchamiany tylko podczas żniw, wobec czego opony pozostają założone na unieruchomionej maszynie przez bardzo długi czas. Dlatego zalecamy wybór wytrzymałych opon rolniczych, które nie ulegną uszkodzeniu w całym okresie eksploatacji i nie wstrzymają zbiorów.

Najlepsze opony rolnicze Michelin do Twojego kombajnu

Wziąwszy to wszystko pod uwagę, Michelin opracował nowy rodzaj opon rolniczych dopasowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby im sprostać, opracowaliśmy dwie gamy opon: MICHELIN MEGAXBIB oraz MICHELIN CEREXBIB. Czym one się różnią? Wyjaśniamy to poniżej.

Opony MICHELIN MEGAXBIB i MICHELIN MEGAXBIB 2

MICHELIN MEGAXBIB2: ntry-level range for harvester

michelin megaxbib2 entry level range for harvester

To bazowe modele opon Michelin, spełniające podstawowe potrzeby związane ze żniwami. Największymi zaletami opon tej gamy są:

  • wytrzymałość,
  • duża nośność,
  • dobra stabilność,
  • dobra trakcja.

 

Opona MICHELIN MEGAXBIB wykazuje się dużą wytrzymałością, jednak MICHELIN MEGAXBIB 2 została dodatkowo wzmocniona i zapewnia lepsze właściwości jezdne na utwardzonej nawierzchni. Dwie doskonałe opcje dla podstawowego modelu kombajnu. Wybór konkretnego wariantu opony MICHELIN MEGAXBIB jest zależny od potrzebnego rozmiaru ogumienia.

Opona MICHELIN CEREXBIB 2

Jeśli opona MICHELIN MEGAXBIB nie zaspokaja w pełni Twoich potrzeb, możesz zdecydować się na produkt z segmentu premium, czyli oponę MICHELIN CEREXBIB 2. Dlaczego warto wybrać tę oponę?

MICHELIN CEREXBIB2: premium offer for harvester

michelin cerexbib 2 premium offer for harvester

Zapewnia lepszą ochronę gleby

W oponie tej zastosowano technologię MICHELIN UltraFlex, która odpowiada standardowi VF (Very High Flexion), dzięki czemu doskonale chroni glebę. Wzmocnione boki lepiej znoszą zginanie, co pozwala zwiększyć obciążenie o 40% i jednocześnie o tyle samo zmniejszyć siłę nacisku na podłoże.(2)


W kilku badaniach dowiedziono, że użytkowanie opon z technologią MICHELIN UltraFlex pomaga uzyskiwać plony większe o 2% do 6% w skali roku. (3)


Obniżenie ciśnienia w oponie zwiększa jej powierzchnię styku z podłożem, poprawia trakcję i zabezpiecza glebę przed zagęszczaniem. Opona ta doskonale sprawdza się w pracach na mokrym podłożu, więc niesprzyjające warunki nie zakłócą prac polowych.

Umożliwia cykliczne dociążanie maszyny

Opona MICHELIN CEREXBIB 2 jest też zgodna ze standardem CFO (Cyclic Field Operation), dzięki czemu pozwala na dociążanie maszyny, np. kombajnu w cyklicznych pracach polowych. Przykładowo, po napompowaniu do 2,8 bara i przy prędkości 10 km/h maksymalne obciążenie opony MICHELIN CEREXBIB 2 (VF 710/70 R42) jest o 4 tony większe niż podczas jazdy z prędkością 40 km/h.
Opona MICHELIN CEREXBIB 2 z certyfikatem CFO+ znosi dodatkowe obciążenie do prędkości 10 km/h, co odpowiada średniemu tempu pracy kombajnu.(4)

Opona jest kompatybilna z systemem CTIS*

Opona MICHELIN CEREXBIB 2 jest kompatybilna z centralnym systemem pompowania opon CTIS, dzięki czemu możesz z łatwością regulować ciśnienie w oponach w zależności od tego, czy poruszasz się po drodze, czy pracujesz w polu. Jeśli masz wątpliwości co do właściwego ciśnienia w oponach, skorzystaj z naszego narzędzia MICHELIN AGROPRESSURE, któremu wystarczy parę kliknięć, by oszacować prawidłowe ciśnienie w ogumieniu dla Twojej maszyny.

Informacje prawne

(1) Maksymalna dopuszczalna szerokość pojazdu może się różnić w zależności od kraju.
(2) Różnica normatywna między standardową oponą rolniczą a oponą wykonaną w standardzie VF (Very High Flexion).
(3) Badanie przeprowadzone przez Harper Adams University w Wielkiej Brytanii w latach 2013–2017 wykazało, że wykorzystanie w maszynach rolniczych opon z technologią MICHELIN UltraFlex zwiększa plon w ujęciu rocznym od 2% do 6%. Wyniki te zostały potwierdzone w podobnych badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych (w stanie Illinois) i Brazylii (w stanie Mato Grosso) w latach 2018–2021.
(4) Opona MICHELIN CEREXBIB 2 posiada standardowy certyfikat CFO+ wydany przez Europejską Organizację Techniczną Opon i Felg (ETRTO).

* System CTIS jest dostępny tylko w wybranych krajach. Więcej informacji uzyskasz w autoryzowanym punkcie sprzedaży.

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+