How to adapt your combine harvester tyres to your needs

How to adapt your combine harvester tyres to your needs

Jak dostosować opony kombajnu zbożowego do swoich potrzeb


Nadszedł czas zbiorów. Niedługo wyjedziesz swoimkombajnem zbożowym z garażu, aby przystąpić do żniw. Jak sprawdzić, czy opony są gotowe i nie będą podatne na uślizg na obręczy czy przebicie oraz nie będą zwiększać zużycia paliwa lub zagęszczać gleby? Nasi eksperci mają kilka porad.

PODSUMOWANIE:

Sprawdź ogólny stan techniczny opon swojego kombajnu zbożowego

Kiedy po kilku miesiącach wyjeżdżasz swoim kombajnem zbożowym z garażu, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić to sprawdzić ogólny stan opon. Sprawdź je pod kątem przecięć i innych uszkodzeń oraz zbyt dużego zużycia mogącego spowodować ich nadmierne ślizganie się po podłożu i konieczność ich wymiany w trakcie żniw. W razie wątpliwości skonsultuj się ze sprzedawcą opon.

Stosuj prawidłowe ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach jest tak samo istotne dla kombajnu zbożowego jak dla innych maszyn rolniczych. Dlaczego? Ponieważ w przypadku dużych maszyn, takich jak kombajny zbożowe, przednie opony mogąutrzymywać do 15 ton każda.

Zbyt niskie ciśnienie może spowodować zmęczenie opony i jej uszkodzenie. Bieżnik przeciążonej opony przebije karkas, który ulegnie rozerwaniu, prowadząc do zewnętrznych (widocznych) lub wewnętrznych (niewidocznych) pęknięć radialnych. Jest to początek końca życia opony kombajnu zbożowego, której przedwczesna wymiana wiąże się z wydatkiem, którego można było uniknąć.

Z drugiej strony, jeśli opona jest zbyt mocno napompowana, to za każdym przejazdem będzie coraz bardziej zagęszczać glebę , zwłaszcza podczas żniw, kiedy osie maszyny są najbardziej obciążone.

Jak więc określić właściwe ciśnienie w oponach?

Ciśnienie musi zależeć od obciążenia. Aby je określić, należy zebrać kilka informacji i przeprowadzić proste obliczenia.

Nie martw się, pomożemy Ci na każdym etapie.

Jak oszacować obciążenie kombajnu zbożowego?

Na początek zachęcamy do narysowania tabeli takiej jak ta i wpisanie do niej wartości, które zostaną wykorzystane do oszacowania całkowitego obciążenia:

PRZÓD (70%)

TYŁ (30%)

1- Combine harvester empty weight

...

...

2- Picker weight

...

...

3- Load transfer from picker

...

...

4- Hopper weight

...

...

5- Total weight per axle

...

...

6- Total weight per tyre

...

...

1. Ustalenie masy własnej kombajnu zbożowego

Pierwszym krokiem jest ustalenie masy własnej kombajnu zbożowego.

Zasadniczo należy go zważyć, ale jeśli nie jest to możliwe, informacje te można znaleźć na tabliczce znamionowej kombajnu zbożowego lub w instrukcji producenta.Spójrzmy na przykład  kombajnu zbożowego John Deere S770 o masie własnej 18 900 kg.

2. Ustalenie masy hedera 

Przy obliczaniu obciążenia brana jest również pod uwagę masa hedera.Przykładowa masa hedera: 3550 kg.

Ponieważ heder znajduje się z przodu maszyny, spowoduje on dociążenie przedniej osi. Konieczne będzie zatem zmierzenie wpływu jego masy w kilogramach na oś, biorąc pod uwagę przesunięcie między środkiem ciężkości narzędzia a środkiem piast osi.

3. Ustalenie przesunięcia i przeniesienia obciążenia w

kombajnie zbożowymPonieważ względem belki tnącej zachodzi przesunięcie, obliczymy przeniesienie obciążenia. Aby to zrobić, musimy oszacować wartość przesunięcia.Aby obliczyć przesunięcie, musimy wziąć pod uwagę punkt mocowania hedera i oszacować środek ciężkości narzędzia.

Przyjmując za punkt odniesienia miejsce znajdujące się około 1 m przed punktem mocowania, musimy zmierzyć odległość między środkiem przedniej piasty a tym punktem.W naszym przykładzie przesunięcie wynosi 3,05 m.

Należy również znać rozstaw osi (odległość między środkiem tylnej i przedniej piasty). Zwykle jest on podawany w dokumentacji technicznej, ale można go również łatwo zmierzyć.W naszym przykładzie rozstaw osi wynosi 3,55 m.

Współczynnik przesunięcia obciążenia jest obliczany w następujący sposób: Odległość między środkiem ciężkości a środkiem przedniej piasty podzielona przez rozstaw osi.W naszym przykładzie: 3,05 m / 3,55 m = 0,86 przesunięcia obciążenia.Współczynnik ten służy do oszacowania dodatkowego obciążenia przedniej osi.

Teraz pomnożymy masę narzędzia przedniego przez ten współczynnik:W naszym przykładzie: 3550 kg x 0,86 = 3053 kg (w zaokrągleniu do 3050 kg). Oznacza to, że przeniesienie obciążenia wynosi 3050 kg.

Oblicz rozkład masy między przodem i tyłem swojego

kombajnu zbożowegoDla przodu/tyłu można zastosować bezpieczny stosunek 70:30, który ma zastosowanie do większości maszyn: 70% obciążenia na przód i 30% obciążenia na tył.

Informacje te można sprawdzić u dealera.Aby obliczyć masę na przedniej osi, bierzemy 70% masy własnej pojazdu. W przypadku osi tylnej stosujemy wartość wynoszącą 30%.

Nasz wynik to:

  • 18 900 kg x 70% = 13 230 kg z przodu
  • 18 900 kg x 30% = 5670 kg z tyłuMożesz teraz

    rozpocząć przenoszenie zebranych danych do tabeli w następujący sposób:

PRZÓD (70%)

TYŁ (30%)

1. Masa własna kombajnu zbożowego

13 230 kg

5670 kg

2. Masa hedera

3550 kg

-

3. Przeniesienie obciążenia przez heder

3050 kg

-

4. Masa zbiornika samowyładowczego

...

...

5. Masa całkowita na oś

...

...

6. Masa całkowita na oponę

...

...

4. Oblicz masę zbiornika samowyładowczego

Zazwyczaj znasz objętość zbiornika samowyładowczego kombajnu zbożowego. Teraz trzeba przeliczyć jego pojemność w litrach na kilogramy. W tym celu zalecamy zastosowanie współczynnika 0,8.

W naszym przykładzie zbiornik samowyładowczy ma pojemność 10 500 l, zatem:

10 500 l x 0,8 = 8400 kg masy zbiornika.

Ponieważ duża część zbiornika samowyładowczego kombajnu zbożowego znajduje się z przodu, do obliczenia rozkładu masy między przodem i tyłem zastosujemy ten sam stosunek 70:30.

Nasz wynik to:
8400 kg x 70% = 5880 kg z przodu.
8400 kg x 30% = 2520 kg z tyłu.

Możesz dodać te wartości do tabeli.

5. Obliczanie całkowitej masy przód/tyłTeraz

gdy mamy już wszystkie informacje, musimy tylko zsumować masę na przednią/tylną kolumnę.

PRZÓD (70%)

TYŁ (30%)

1. Masa własna kombajnu zbożowego

13 230 kg

5670 kg

2. Masa hedera

3550 kg

-

3. Przeniesienie obciążenia przez heder

3050 kg

-

4. Masa zbiornika samowyładowczego

5880 kg

2520 kg

5. Masa całkowita na oś

25 710 kg

8190 kg

6. Masa całkowita na oponę

12 855 kg

4095 kg

W naszym przykładzie całkowita masa na przednią osi wynosi 25 710 kg.
Aby dowiedzieć się, ile wynosi masa na jedną oponę, po prostu podzieliliśmy tę liczbę przez 2: 25 710 kg / 2 = 12 855 kg na przednią oponę.

Te same obliczenia dla tyłu:Oś tylna: 8190 kg, 8190 kg / 2 = 4095 kg na tylną oponę.

Czy należy brać pod uwagę materiały eksploatacyjne?

Materiały eksploatacyjne, takie jak oleje i paliwo, stanowią masę, która jest czasami uwzględniana w masie własnej pojazdu. Jest ona dostępna w arkuszu danych technicznych producenta. Ponieważ pracujemy nad szacunkami, nie dążymy do ekstremalnej dokładności. Do określenia masy całkowitej skupiamy się na głównych obciążeniach.

Określ prawidłowe ciśnienie w oponach dla swojego kombajnu

zbożowegoPo określeniu masy na każdą oponę wystarczy zapoznać się z dokumentacją producenta, aby określić prawidłowe ciśnienie powietrza.

Dokumentację Michelin można pobrać tutaj.W naszym przykładzie opony to MICHELIN Cerexbib 2.

Dokumentacja techniczna tej opony zawiera tabelę ciśnień, obciążeń i prędkości. Te trzy dane są ze sobą ściśle powiązane (aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł „Jak uniknąć przeciążenia opon”).

Oto jak to działa:

Dla naszego kombajnu zbożowego oszacowaliśmy całkowite obciążenie 12 855 kg na przednią oponę.

W poniższej tabeli opony MICHELIN Cerexbib 2 widzimy, że jeśli nie zamierzamy przekraczać prędkości 10 km/h, możemy przewozić do 13 070 kg przy ciśnieniu 1,7 bara.

Jest to ciśnienie, które powinniśmy zastosować w naszych 38-calowych przednich oponach, aby uzyskać optymalne osiągi.

Opona MICHELIN Cerexbib
2VF 900/60R38 CFO+ 193A8 TL

MICHELIN Cerexbib 2 front pressure

Ciśnienie w przedniej oponie MICHELIN Cerexbib 2

Dla tyłu szacowane obciążenie na oponę wynosiło 4095 kg. W tabeli dla naszych tylnych opon MICHELIN Cerexbib 2 widzimy, że ciśnienie 1,2 bara pozwala nam przewozić ładunek o masie do 6035 kg z maksymalną prędkością 10 km/h.

Opona MICHELIN Cerexbib
2VF 620/70R26 CFO+ 173A8 TL

MICHELIN Cerexbib 2 rear pressure

Ciśnienie w tylnej oponie MICHELIN Cerexbib 2

Ciśnienie w naszych przednich i tylnych oponach jest zatem dostosowane do naszego kombajnu zbożowego.

Identify the correct tyre pressures for your combine harvester

określ prawidłowe ciśnienie w oponach dla swojego kombajnu zbożowego

Szczególny przypadek pochyłego terenuJeśli

Twoje pole jest nachylone, kombajn zbożowy będzie pracował na pochyłym terenie, co oznacza przeniesienie obciążenia z jednej strony na drugą. W takim przypadku nieznacznie zwiększymy ciśnienie, aby chronić oponę. Metoda zwiększania ciśnienia jest przedstawiona na końcu dokumentacji technicznej Michelin.

W innych przypadkach należy przestrzegać zalecanych wartości ciśnienia.

Zjawisko spłaszczenia opony

Ponieważ Twój kombajn zbożowy nie był użytkowany przez dłuższy okres, z powodu naturalnej utraty powietrza opony z czasem mogły nieco sflaczeć. W takim przypadku mogło dojść do spłaszczenia opony. Zamiast zachować swój okrągły kształt opona lekko się spłaszczyła w miejscu kontaktu z podłożem.

Nie ma się czym martwić.Przez kilka minut, dopóki opony nie wrócą do normalnego kształtu, będziesz odczuwać wibracje. Zjawisko spłaszczenia opony szybko zniknie.

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do naszej społeczności i zawsze bądź na bieżąco. Nowości, artykuły, wskazówki i same przydatne informacje, by praca w polu była bardziej efektywna i komfortowa.

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do społeczności Michelin!

Uprawa zbóż Hodowla zwierząt Gospodarstwo hodowlano-uprawowe Inne
common.error.invalidField:This field is invalid
10-300 ha 300-1000 ha 1001- 3000 ha > 3000 ha
common.error.invalidField:This field is invalid
common.error.invalidField:This field is invalid
0/200

Podając swój adres e-mail i klikając poniższy przycisk, wyrażam zgodę na Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Przedstawiciel Michelin może skontaktować się z Tobą, jeśli wyrazisz zainteresowanie kontaktem w sprawie oferty produktu lub usługi. Możesz w dowolnym momencie zrezygnować.

common.error.invalidField:This field is invalid

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+