sculpture pneu MICHELIN AXIOBIB2

Background axiobib2 at work Help and Advice

sculpture pneu MICHELIN AXIOBIB2

Jak ograniczyć ugniatanie gleby i uzyskać większe plony?

 

Ugniatanie gleby kołami ciągnika powoduje liczne problemy, w wyniku których pogorszeniu mogą ulec warunki rozwoju roślin. Czy można temu zaradzić? Nasi eksperci opracowali praktyczne rozwiązania, dzięki którym uzyskasz większe plony.

Na czym polega ugniatanie gleby?

Ugniatanie gleby jest główną przyczyną degradacji ziemi uprawnej. Dochodzi do niego, gdy ciężka maszyna rolnicza porusza się po polu, zwykle przy niesprzyjających warunkach pogodowych.
Skala zjawiska zagęszczania gleby wynika bezpośrednio z jej budowy i zawartości wody, ale zależy też od gatunku uprawy i nacisku wywieranego przez koła maszyny na podłoże. Wielokrotne przejazdy maszynami rolniczymi powodują zagęszczanie i ścinanie gruntu, co utrudnia dopływ powietrza, wsiąkanie wody i ukorzenianie się roślin.

Ekonomiczne skutki ugniatania gleby są poważne – oprócz zmniejszenia plonu zagęszczanie gleby może prowadzić do ryzyka rozwoju patogenów glebowych i niesie ze sobą konieczność przeprowadzenia prac regeneracyjnych, takich jak orka i/lub rekultywacja pola, które to czynności pochłaniają czas i paliwo. Ponadto zwiększa się też ryzyko rozwoju chorób odglebowych w roślinach.

soil with tire tracks

Edito photo soilcompaction Help and Advice

soil with tire tracks

Jednak ugniatanie gleby nie jest jedynym niepożądanym zjawiskiem, które zagraża uprawom.

Tworzenie się kolein

picture of a rut in a field

Edito photo rut formation Help and Advice

picture of a rut in a field

Koleina to podłużne wgłębienie w ziemi powstające na skutek zapadania się kół maszyny rolniczej podczas przejazdu po polu. Problem z koleinami najczęściej występuje na podmokłym podłożu.

Tworzenie się kolein ma katastrofalne skutki dla upraw. W koleinach nic nie rośnie, więc plon uzyskany z pola będzie mniejszy.

W koleinach zbiera się woda, co może doprowadzić do obumierania roślin i rozwijania się chorób.

Jazda ciągnikiem w koleinach wiąże się też ze zwiększonym zużyciem paliwa i można ją porównać do nieustannego wspinania się opony na stopniowaną nierówność. To z kolei przekłada się na większe zużycie paliwa. Szkody wyrządzone w polu przez wyżłobienie w nim głębokich kolein muszą zostać naprawione. Tyle że regeneracja gleby jest czasochłonna i wymaga pracy maszynami zużywającymi paliwo.

Co można zrobić, żeby ograniczyć ugniatanie gleby i tworzenie się kolein?

Zalecamy stosowanie opon rolniczych pozwalających ograniczyć nacisk na podłoże bez zmniejszania obciążenia maszyny. Ciśnienie w oponie jest zbliżone do średniego nacisku wywieranego przez koło na glebę. Przykładowo, jeśli ciśnienie w oponie wynosi 1 bar (14,5 psi), to koło naciska na glebę z siłą około 1 kg/cm2 (1 funt/cal kwadratowy). A zatem im wyższe ciśnienie w oponie, tym większy nacisk wywierany na podłoże i poważniejsza degradacja ziemi poprzez jej ugniatanie i formowanie w niej kolein. Szkody wyrządzane w glebie są jeszcze poważniejsze, gdy dochodzi do uślizgu opon rolniczych. Dlatego tak ważne jest stosowanie opon, które zapewniają dobrą trakcję!

Oto dwa rozwiązania pozwalające ograniczyć ugniatanie gleby i żłobienie kolein.

Rozwiązanie nr 1: Założenie szerszych, wielkogabarytowych opon

Celem stosowania szerszych opon o większej objętości jest możliwość obniżenia ciśnienia w oponie bez zmniejszania jej obciążenia oraz poprawa trakcji przy jednoczesnym zachowaniu średnicy zewnętrznej i obwodu tocznego standardowego ogumienia.

Do ciągnika fabrycznie wyposażonego w standardowe ogumienie można założyć opony szersze lub wielkogabarytowe. W efekcie zwiększa się powierzchnia styku opony z podłożem, a opona nie zapada się tak głęboko w ziemię, co skutkuje mniejszym ugniataniem gleby i ograniczonym żłobieniem kolein.

Szerokie i wielkogabarytowe opony zmniejszają nacisk na podłoże i zapewniają lepszą trakcję

Szerokie i wielkogabarytowe opony zmniejszają nacisk na podłoże i zapewniają lepszą trakcję

W poniższej tabeli zestawiono ciśnienie wymagane dla różnych opon przy obciążeniu 4500 kg podczas pracy w polu. Im szersza opona, tym mniejsze ciśnienie.*

Zaleta ta niesie ze sobą jeszcze większe korzyści, jeśli opona wykorzystuje technologię MICHELIN UltraFlex.

Tabela ciśnień w oponach (bar)

Tabela ciśnień w oponach (bar)

Tabela ciśnień w oponach (psi)

Tabela ciśnień w oponach (psi)

Rozwiązanie nr 2: Założenie opon z technologią MICHELIN UltraFlex

Technologia MICHELIN UltraFlex opiera się na innowacyjnej, niezwykle wytrzymałej konstrukcji karkasu, dzięki któremu opona jest dużo bardziej elastyczna.

W rezultacie opony MICHELIN UltraFlex wykazują się większą nośnością przy bardzo niskim ciśnieniu i to bez względu na tempo pracy.

<< For US locale only no translation and integration in others regions>> : Check out our low pressure simulation tool.

To jeszcze nie wszystko: elastyczna budowa karkasu opony zwiększa powierzchnię styku z podłożem, co z kolei poprawia trakcję opony i ogranicza zjawisko ugniatania gleby. Dzięki lepszej trakcji opony z technologią MICHELIN UltraFlex pozwalają też zmniejszyć zużycie paliwa i pracować szybciej, co przekłada się większe plony. Badania przeprowadzone parę lat temu na renomowanych uczelniach* (w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych) dowiodły, że stosowanie technologii MICHELIN UltraFlex może przyczynić się do wzrostu uzyskiwanych plonów o od 2% do 6%.**

Podsumowując, z technologią MICHELIN UltraFlex:

  • chronisz glebę,
  • oszczędzasz czas i paliwo,
  • zwiększasz plony.
  •  

Jak działa technologia MICHELIN UltraFlex? Obejrzyj film, żeby dowiedzieć się więcej:

MICHELIN ULTRAFLEX - Protects the soil and reduces your operating costs (EN)

Wniosek

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na szersze opony, czy na ogumienie z technologią MICHELIN UltraFlex, znacząco ograniczysz zjawisko ugniatania gleby.** Ale ochrona gleby to niejedyna korzyść z montażu odpowiednio dobranych opon rolniczych:

  • Ograniczenie ugniatania gleby zmniejsza również potrzebę regenerowania ziemi, co przekłada się na niższe koszty uprawy.
  • Większa trakcja to łatwiejsze poruszanie się ciągnika i mniejsze wykorzystanie mocy jego silnika, czyli niższe zużycie paliwa.
  • Lepsza trakcja pozwala zwiększyć tempo pracy, a tym samym zmaksymalizować uzyskiwane plony albo szybciej uporać się ze swoimi obowiązkami i wrócić do domu i rodziny.

Znajdź opony rolnicze, które pozwolą ograniczyć ugniatanie gleby

Informacje prawne

* W oparciu o tabelę zalecanego ciśnienia w oponach (Michelin 2022).
** Badanie przeprowadzone przez Harper Adams University w Wielkiej Brytanii w latach 2013–2017 wykazało, że wykorzystanie w maszynach rolniczych opon z technologią MICHELIN UltraFlex zwiększa plon w ujęciu rocznym od 2% do 6%. Wyniki te zostały potwierdzone w podobnych badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych (w stanie Illinois) i Brazylii (w stanie Mato Grosso) w latach 2018–2021.

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+