Agricultural tyre rotation for longer tyre life

Agricultural tyre rotation for longer tyre life

Rotacja opon rolniczych służąca wydłużeniu ich żywotności


Trwałość opon rolniczych to niezwykle istotny czynnik wspomagający wydajność i bezpieczeństwo prac polowych. Pośród praktyk służących wydłużeniu ich żywotności, rotacja opon może być w niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem. Dowiedz się, kiedy można ją przeprowadzić.

PODSUMOWANIE :

Czym jest rotacja opon ?

Praktyka ta polega na zmianie pozycji opon w pojeździe tak, aby wyrównać ich zużycie i działające na nie naprężenia mechaniczne. W niniejszym artykule szczegółowo omówimy sytuacje, w których rotacja opon może być korzystna, a także jakie zyski wynikają z rotacji.

Rotacja opon – przypadek #1: Ciągniki

W niektórych sytuacjach, aby wydłużyć żywotność przednich opon ciągnika można zamienić je miejscami na osi. Zgodnie z tym prawą oponę przekładamy na lewą stronę.

W krajach, w których obowiązuje ruch prawostronny, prawa opona będzie z reguły zużywać się szybciej niż lewa. Dzieje się tak, ponieważ droga jest zazwyczaj wyprofilowana z lekkim spadkiem w stronę pobocza dla lepszego odprowadzania wody, co powoduje uginanie się prawej opony na spadku. 

To naturalne nachylenie drogi często zmusza kierowcę do delikatnego korygowania toru jazdy pojazdu ściąganego ku krawędzi drogi. Takie ciągłe korygowanie toru jazdy może prowadzić do nierównomiernego i bardziej zauważalnego zużywania się prawej połowy bieżnika opony. 

W przypadku intensywnego korzystania z ciągnika na drogach i bardziej wyraźnego zużycia po jednej stronie, można zamienić przednie opony miejscami na osi.

Tyre rotation on tractors

Tyre rotation on tractors

Pozwala to zmniejszyć tempo zużywania się prawej opony i zrównoważyć ze zużyciem opony lewej, dzięki czemu unikniemy przedwczesnej wymiany opon na nowe. Ponadto wyrównanie poziomu zużycia opon może ograniczać wibracje i hałas, zwiększając tym samym komfort pracy kierowcy.

Rotacja opon – przypadek #2: Koła bliźniacze

Kolejnym przykładem są koła bliźniacze. Ponieważ praktyka ta stosowana jest głównie podczas prac polowych, opony są mniej narażone na naprężenia związane z jazdą po drogach, dzięki czemu wolniej się zużywają.

W niektórych krajach powszechny jest jednak demontaż zewnętrznych opon z zestawu bliźniaczego przy innych pracach, np. w transporcie, co oznacza, że wewnętrzne opony będą mieć większy przebieg, a więc i większy poziom zużycia. W rezultacie opony zewnętrzne będą mniej zużyte, a zatem będą także mieć większą średnicę od opon wewnętrznych. Różnica w rozmiarze stanowi dodatkowe obciążenie osi.  

Aby zapewnić sprawną pracę zestawu kół bliźniaczych, zaleca się utrzymywanie proporcjonalnego poziomu zużycia na wszystkich czterech oponach. Stosując rotację opon (zamianę miejscami opony wewnętrznej i zewnętrznej), można wyrównać zużycie i wydłużyć żywotność opon. Pozwala to także zredukować naprężenia na osi, a w efekcie poprawić stabilność ciągnika. Co więcej, równomierne zużycie opon bliźniaczych zapewnia maksymalną trakcję i ogranicza zużycie paliwa podczas prac polowych. 

Rotacja opon – przypadek #3: Duże ciągniki przegubowe

W Stanach Zjednoczonych i Brazylii wiele ciągników przegubowych wyposażonych jest w wielkogabarytowe opony bliźniacze.

Taka konfiguracja prowadzi do nierównomiernego zużycia. Z uwagi na dużą szerokość tych ciągników, opony zewnętrzne mają tendencję do poruszania się po krawędzi asfaltu. W rezultacie właśnie na nich często wyraźnie widać większe zużycie. W takiej sytuacji dobrą decyzją jest rotacja opon. Zamieniając miejscami opony zewnętrzne z wewnętrznymi, zrównoważysz ich zużycie i przedłużysz ich trwałość.  

Rotacja opon, – przypadek #4: Ładowarki teleskopowe

Ładowarki teleskopowe, które stają się coraz bardziej powszechne w gospodarstwach rolnych, to uniwersalne maszyny wykorzystywane do wielu różnych zadań, m.in. przeładunku materiałów czy transportu drogowego.

Czasami montuje się w nich widły do transportu bal słomy w polu, a po wykonaniu pracy pojazdy wracają na podłoże utwardzone. W rezultacie maszyny te poddawane są intensywnej pracy na drogach. Co więcej, podczas przeładunków pracują często na szorstkim podłożu. 

Place robocze w wielu współczesnych gospodarstwach są często betonowe lub asfaltowe. Częste manewrowanie po takim podłożu może prowadzić do większego zużycia przednich opon, na które działa ciężar materiału znajdującego się na końcu wysięgnika.  

Tyre rotation on telescopic forklifts

Tyre rotation on telescopic forklifts

Ponieważ przednie opony mają taki sam rozmiar jak tylne, można zamienić je miejscami od razu, gdy zauważymy brak równowagi pomiędzy przodem a tyłem, występujący zwykle przy średnim zużyciu ogumienia. W takim wypadku rotacja opon zapewnia równomierne zużywanie się całego kompletu, co pomaga wydłużyć ich żywotność.

Rotacja opon – przypadek #5: Opryskiwacze samojezdne

Opryskiwacze samojezdne, charakteryzujące się dużym prześwitem i wąskimi oponami, często posiadają osie skrętne z przodu i z tyłu, co może powodować problemy z zużywaniem się ogumienia spowodowanym niewłaściwą geometrią kół. 

Jadąc za takim pojazdem, możemy często zaobserwować, że cztery koła nie są ustawione równolegle. Geometria kół i osi pojazdów wymaga regularnej regulacji. W przeciwnym wypadku ogumienie w nich będzie zużywać się w sposób nierównomierny. Aby rozwiązać ten problem, powszechną praktyką jest przekładanie opon na krzyż, zakładając, że wszystkie cztery koła są w tym samym rozmiarze. Praktyka ta pozwala wyrównać zużycie we wszystkich oponach

Podsumowanie

Rotacja opon to praktyka, która umożliwia odciążenie bardziej zużytych opon poprzez zamianę miejscami z mniej zużytymi oponami w celu wydłużenia żywotności całego kompletu ogumienia.
Jednak w przypadku nierównomiernego zużycia opon, w pierwszej kolejności niezbędne jest ustalenie jego przyczyny. Może być na przykład spowodowane niewspółosiowością spowodowaną zużyciem przegubu kulowego. Przed przeprowadzeniem rotacji opon zalecamy najpierw sprawdzenie geometrii kół i osi i elementów mechanicznych pod kątem ewentualnych luzów.  

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować


Potrzebujesz więcej porad? Need more advice? Skorzystaj z naszego poradnika na temat konserwacji opon.

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+