Tractor tyre pressure can be crucial to your productivity

Ciśnienie w oponach ciągnika może mieć fundamentalne znaczenie dla wydajności pracy

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach ciągnika?

W Twojej działalności istnieją pewne parametry warunkujące wartość ciśnienia w oponach ciągnika. Zaniedbanie tego może mieć negatywne skutki dla zużycia paliwa i opon oraz osiągów, a tym samym dla bezpieczeństwa i wydajności pracy. I odwrotnie – odpowiednie ciśnienie w oponach ciągnika, w zależności od warunków użytkowania, pomoże Ci maksymalnie wykorzystać opony, poprawić wydajność i ograniczyć zagęszczanie gleby.
Jak zatem w praktyce skutecznie regulować ciśnienie w oponach ciągnika? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

PODSUMOWANIE:

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach ciągnika?

Zagadnienie „prawidłowego ciśnienia” jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku samochodu osobowego, gdzie generalnie istnieją dwie możliwe wartości ciśnienia (gdy pojazd jest pusty i załadowany).

W przypadku pojazdu rolniczego należy wziąć pod uwagę trzy główne parametry: obciążenie, prędkość i zastosowanie. Na szczęście firma Michelin udostępnia kalkulator, w którym uwzględniono te trzy parametry, ułatwiający określenie prawidłowej wartości ciśnienia w oponach ciągnika. Narzędzie to nosi nazwę MICHELIN AGROPRESSURE.

Należy podkreślić, że zalecane ciśnienie w oponach ciągnika będzie inne w polu i na drodze, ponieważ prędkość (i potencjalnie obciążenie, w zależności od używanego osprzętu) będzie inna.

Jeśli ciągnik jest wyposażony w centralny system pompowania opon (CTIS), ciśnienie można łatwo regulować bez wychodzenia z kabiny przy zjeździe z drogi na pole i odwrotnie.

Bez systemu CTIS radzimy zastosować najwyższą wartość, aby nie pracować ze zbyt niskim ciśnieniem, ponieważ w przeciwieństwie do niedostatecznego ciśnienia na drodze zbyt wysokie ciśnienie nie stwarza problemów związanych z bezpieczeństwem.

Jeśli na przykład aplikacja MICHELIN Agropressure informuje, że najlepsze ciśnienie w oponach ciągnika wynosi 0,8 bara w polu i 1,4 bara na drodze, to gdy nie można dostosować ciśnienia do rodzaju nawierzchni, należy wybrać wartość 1,4 bara.

Tractor tyre pressure management with ctis

regulacja ciśnienia w oponach ciągnika dzięki ctis

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach ciągnika ograniczające zagęszczanie gleby?

Jak wspomnieliśmy powyżej, bez systemu CTIS najlepiej wybrać najwyższe ciśnienie. Należy jednak pamiętać, że może to mieć negatywny wpływ na jazdę po polu, ponieważ ślad będzie mniejszy niż przy optymalnym ciśnieniu, co zwiększy poślizg, obniży wydajność oraz spowoduje większe zagęszczenie gleby i powstawanie kolein.

System CTIS w ciągniku zapewnia prawidłowe ciśnienie w oponach pojazdu z uwagi na możliwość regulacji ciśnienia z kabiny.

Należy również zwracać uwagę na stan gleby (która w zależności od pory roku lub warunków pogodowych może być mniej lub bardziej twarda) i unikać jej duszenia poprzez wywieranie na nią zbyt dużego nacisku podczas przejazdów.

Idealnym rozwiązaniem w polu jest praca przy niskim ciśnieniu, które pozwala rozłożyć obciążenie bardziej równomiernie na większej powierzchni gruntu, jednocześnie utrzymując obciążenie osi.

The right tractor tyre pressure reduces soil compaction

Zmniejsza to zagęszczenie gleby i zwiększa plony. Na uniwersytetach na całym świecie przeprowadzono badania*, które dowiodły, że dzięki technologii MICHELIN Ultraflex umożliwiającej pracę przy niskim ciśnieniu plony poprawiają się średnio o 2-6%.

Jakie inne czynniki mogą wpływać na ciśnienie w oponach ciągnika?

Oprócz obciążenia, prędkości i użytkowania istnieją także inne czynniki, które mogą warunkować wartość ciśnienia w oponach ciągnika.

Na przykład przy zastosowaniu opon w układzie bliźniaczym objętość powietrza zostanie podwojona na każdej osi, co oznacza możliwość pracy z niższym ciśnieniem. Dociążenie kół obciążnikami lub balastowanie, czyli napełnienie opon płynem pozwala uzyskać optymalną przyczepność. Balastowanie nie zwiększa obciążenia osi w przeciwieństwie do obciążników, które będą wymagać zwiększenia ciśnienia.

Kiedy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach należy sprawdzać w dwóch sytuacjach.

1. Sprawdzaj ciśnienie w oponach ciągnika każdorazowo przy montażu lub zmianie osprzętu.

Ciśnienie zawsze zależy od obciążenia, prędkości i warunków użytkowania.Najtrudniejszą częścią jest określenie obciążenia, ponieważ zależy ono od narzędzi używanych z ciągnikiem.

Dla ułatwienia narzędzie online MICHELIN Agropressure pomaga określić ciśnienie w oparciu o różne parametry, w tym masę każdego z narzędzi.

Check your tractor tyre pressure every time you put a new implement

sprawdzaj ciśnienie w oponach ciągnika każdorazowo przy montażu lub zmianie osprzętu

2. Sprawdzaj ciśnienie w oponach ciągnika raz w miesiącu dla każdego narzędzia.

Z biegiem czasu opony naturalnie tracą ciśnienie. Jeśli zawsze używasz tego samego narzędzia, zalecamy kontrolę ciśnienia w oponach ciągnika raz w miesiącu, aby mieć pewność, że jest odpowiednie do warunków użytkowania.

Czy ciśnienie w oponach należy sprawdzać na oponach zimnych czy rozgrzanych?

Podczas długiej jazdy lub na słońcu opony nagrzewają się i zmienia się w nich ciśnienie. Dlatego najlepiej sprawdzać ciśnienie w zimnych oponach, tj. gdy ciągnik nie był używany (lub nie był używany długo) i opony nie znajdowały się w słońcu.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach ciągnika?

Do sprawdzenia ciśnienia w oponach ciągnika najlepiej używać manometruniepodłączonego do sprężarki, ponieważ może to zmienić wynik pomiaru.

Przed podłączeniem manometru należy wypuścić trochę powietrza z zaworu, aby usunąć wilgoć. Zapobiega to rozregulowaniu manometru i chroni użytkownika, gdy opona jest balastowana wodą.

Aby wypuścić powietrze, wystarczy nacisnąć rdzeń zaworu ostro zakończonym przedmiotem (np. gwoździem lub śrubą).Pamiętaj również, aby regularnie kalibrować manometr (najlepiej raz w roku). Jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie, przywieź go do sprzedawcy opon.

Odkryj narzędzie MICHELIN AGROPRESSURE, aby poznać ciśnienie idealne dla Ciebie.

INFORMACJE PRAWNE

* Z badania przeprowadzonego przez uniwersytet Harper Adams University w Wielkiej Brytanii w latach 2013–2017 wynika, że technologia MICHELIN ULTRAFLEX zwiększa plony rolne o 2-6%. Wyniki te zostały potwierdzone w podobnych badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych (Illinois) w 2015 roku i Brazylii (Mato Grosso) w latach 2018–2021.

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do naszej społeczności i zawsze bądź na bieżąco. Nowości, artykuły, wskazówki i same przydatne informacje, by praca w polu była bardziej efektywna i komfortowa.

Dołącz do społeczności Michelin!

Dołącz do społeczności Michelin!

Uprawa zbóż Hodowla zwierząt Gospodarstwo hodowlano-uprawowe Inne
common.error.invalidField:This field is invalid
10-300 ha 300-1000 ha 1001- 3000 ha > 3000 ha
common.error.invalidField:This field is invalid
common.error.invalidField:This field is invalid
0/200

Podając swój adres e-mail i klikając poniższy przycisk, wyrażam zgodę na Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Przedstawiciel Michelin może skontaktować się z Tobą, jeśli wyrazisz zainteresowanie kontaktem w sprawie oferty produktu lub usługi. Możesz w dowolnym momencie zrezygnować.

common.error.invalidField:This field is invalid

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+