The importance of self cleaning function on tractor tyres

The importance of self cleaning function on tractor tyres

DEMO AGRO ULTRAFLEX

Przyjrzyjmy się funkcji samoczyszczenia w oponach rolniczych

Zdolność samooczyszczania się opon do ciągników może wydawać się cechą drugorzędną, lecz jeśli funkcja będzie działać słabo lub nieskutecznie, może to prowadzić do spadku osiągów ogumienia i generować koszty, których można uniknąć. Jak działa samoczyszczenie i które opony są w tym najlepsze? Odpowiedzi udzielą Ci nasi eksperci.

PODSUMOWANIE:

Znaczenie funkcji samoczyszczenia w oponach do ciągników

Funkcja samoczyszczenia opon do ciągników jest niezwykle istotna zarówno podczas prac polowych, jak i przejazdów po drogach. Powodów jest kilka. Oto one:

W polu

Ziemia w bieżniku opon może sosłabiać ich trakcję.

Zabrudzona opona może mieć większy uślizg na glebie, co będzie skutkować większym zużyciem paliwa i narażać Cię na większe koszty. Ponadto ślizgające się opony będą tworzyły koleiny i w większym stopniu ugniatały glebę.

If soil gets stuck in your tractor tyres they are no longer able to offer the same traction

If soil gets stuck in your tractor tyres they are no longer able to offer the same traction

Michelin social media testimonials Visual

Na drodze

Po wyjechaniu z pola na drogę należy jak najszybciej usunąć ziemię z bieżników opon. To ważne, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia na drodze mogą prowadzić do wypadków. W niektórych krajach takie zanieczyszczenie drogi jest karane mandatem, zatem pamiętaj, aby zapoznać się z obowiązującymi przepisami. 

Usuwanie ziemi z opon można nieco przyspieszyć dzięki sile odśrodkowej. Zanieczyszczenie łatwiej usunąć na krótszym odcinku drogi. Jednak, aby było to możliwe, opony do ciągnika muszą samooczyszczać się szybko i efektywnie. 

Kluczowe jest ugięcie opony

Czynnikiem, który ułatwia samoczyszczenie jest zdolność opony ciągnika do odkształcania się danego fragmentu bieżnika podczas wchodzenia i wychodzenia z obszaru styku z podłożem.

Fragment bieżnika na podłożu ugina się i gromadzi ziemię w przestrzeniach między klockami bieżnika. Wychodząc z obszaru kontaktu z podłożem ten fragment bieżnika dynamicznie wraca do pierwotnego kształtu, wypychając nagromadzoną ziemię.

To odkształcenie jest w pewnym sensie stanem przejściowym pomiędzy spłaszczonym, a okrągłym przekrojem opony, co ułatwia wypychanie ziemi

What facilitates self cleaning is the tractor tyre's ability to flex

What facilitates self cleaning is the tractor tyre's ability to flex

To działanie powtarza się z każdym obrotem opony, powodując ciągłe samoczyszczenie podczas prac polowych. Pomaga to utrzymać przyczepność, zapobiegając nadmiernemu gromadzeniu się ziemi, zapewniając ciągłą optymalną pracę opon.


Im mocniej i bardziej dynamicznie opona ugina się, wchodząc w strefę styku z podłożem i opuszczając ją, tym więcej ziemi wyrzuca.  
  

Niektóre dostępne na rynku opony do ciągników posiadają wielowarstwowy karkas pozwalający utrzymać większe obciążenie. Sprawia to jednak, że taka opona jest sztywniejsza. Mniejsza elastyczność to z kolei mniejsze odkształcenia i mniej ziemi wypychanej w momencie wychodzenia z obszaru styku z podłożem. 

Z kolei nasze opony z technologią MICHELIN UltraFlex (w standardzie VF) posiadają specjalne rozwiązania, które umożliwiają utrzymanie dużego obciążenia przy mniejszej liczbie warstw osnowy w oponie. Opony są elastyczne, a zatem mocno się uginają i odkształcają, bardziej efektywnie usuwając glebę z bieżnika.  

Rola rzeźby bieżnika opony

Poza elastycznością opon do ciągników, także ich rzeźba bieżnika odgrywa istotną rolę w samooczyszczaniu się tego typu ogumienia. Im lepsza konstrukcja opony z odpowiednią rzeźbą i przestrzeniami między klockami bieżnika, tym skuteczniejsze będzie samooczyszczanie.  

Standardowe opony z bieżnikiem blokowym lub w jodełkę, z dużymi przestrzeniami pomiędzy blokami, skutecznie wypychają ziemię. Przy udziale siły odśrodkowej, ziemia rozrzucana jest na boki.  

Z kolei opony z bardziej zwartą rzeźbą bieżnika, np. używane w przyczepach, zazwyczaj gorzej radzą sobie z samooczyszczaniem. Niewielkie przestrzenie pomiędzy klockami bieżnika mają tendencję do zapychania się ziemią, której niełatwo się pozbyć.  

MICHELIN XEOBIB a tread pattern designed for excellent traction and good soil evacuation

MICHELIN XEOBIB a tread pattern designed for excellent traction and good soil evacuation

Bieżnik opon MICHELIN do ciągników są starannie projektowane, aby spełniać szereg funkcji, np. zapewniać odpowiednią trakcję przy jednoczesnej minimalizacji uślizgu i wypychaniu ziemi.

Podsumowanie

Aby uniknąć uślizgu kół, zwiększonego zużycia paliwa i tworzenia się kolein, warto wziąć pod uwagę zdolność opon do samooczyszczania jako istotny czynnik.  

Projektując opony rolnicze, Michelin uwzględnia ich zdolność do samooczyszczania. W związku z tym, że zdolność opony do uginania się jest ważnym aspektem funkcji samoczyszczenia, oponami najbardziej odpowiednimi w tym zakresie będą opony w standardzie VF (z technologią MICHELIN Ultraflex). 

Dowiedz się więcej:

Korzystasz z nieaktualnej wersji przeglądarki.

Nie wspieramy już tej wersji przeglądarki. Oznacza to, że niektóre funkcjonalności strony mogą nie działać poprawnie.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę do nowszej wersji lub otwórz stronę korzystając z innej przeglądarki.

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+